BEOGRAD, Predstavnici Ujedinjenih sindikata GSP Beograd su najavili da će sljedeće sedmice radikalizovati protest ako gradska vlast do tada ne odgovori njihovim zahtjevima.
Između ostalog, oni zahtjevaju i smjenu generalnog direktora tog preduzeća Milete Radojevića.
Sindikati traže smjenu generalnog direktora zbog nepoštovanja Zakona o radu i Kolektivnog ugovora, kao i zbog činjenice da plaćanje poreza i doprinosa kasni godinu dana i da su zarade u GSP-u najniže u sistemu javnih preduzeća.
Koordinator tog sindikata Miodrag Stojanović rekao je da se neće odustati od tražnih zahtjeva, kao i da će u ponedjeljak, 7. marta biti održan sastanak predstavnika svih sindikata na kome će biti odlučeno u kom smjeru će dalje ići protest.
On je podsjetio da je u srijedu bio organizovan protest u krugu Direkcije preduzeća na Dorćolu, i da je trenutnim stanjem u GSP-u nezadovoljno 6.400 ljudi što je oko 90 odsto zaposlenih.
Stojanović je napomenuo da je generalni direktor tražio povećanje plata samo za menadžment, produžetak radnog vremena za vozače, dok je Direkcija za javni prevoz odbila njegov zahtjev za ukidanje markica za prevoz zaposlenih u GSP-u. Jedan od problema sa kojima se GSP suočava je i uvođenje novog sistema naplate karata koji bi bio povjeren jednoj turskoj firmi.
GSP Beograd ne podržava inicijativu da se na nezakonit način najbitniji poslovi za ekonomski život preduzeća povjere stranom operateru, rekao je Stojanović i dodao da bi zbog toga veliki broj stalno zaposlenih ostao bez posla, dok bi ostatak bio raspoređen na manje plaćene poslove.
“Parking servis je takođe napravo štetan ugovor sa stranim operaterom, pa su ga kasnije poništili. Mi smo za realizaciju ugovora, ali pod uslovom da radnici GSP-a ne ostanu bez posla”, rekao je Stojanović.
On je dodao da se sporni sistem naplate karata primjenjuje u Prizrenu, Osijeku, Damasku, Izmiru i Skoplju, kao i da je Beograd mnogo veći grad koji zahtjeva složeniji pristup tom problemu.
“Ugovor je potpisan sa firmom ‘Kent Kart’ iz Istanbula na deset godina i vrijedan je 12,5 miliona evra. Prema našim procjenama, nabavljena oprema bi se isplatila za dvije godine, a pitanje je ko bi imao korist od naplate usluga u preostalih osam godina”, objasnio je Stojanović. Tanjug