SARAJEVO, Hiljade malih i srednjih preduzeća u FBiH, među kojima najviše trgovačkih, zanatskih i ugostiteljskih radnji, moglo bi biti ugašeno zbog visokih nameta za privredu, slabljenja kupovne moći stanovništva, ali i fiskalizacije koja za male preduzetnike predstavlja veliki finansijski teret.
Gradska uprava Mostara upozorila je da je u 2010. trajno odjavljeno 321 preduzeće, dok ih je u prva dva mjeseca ove godine ugašeno još 45 zbog nerentabilnosti poslovanja i uvođenja fiskalnih kasa.
Oko 50 privrednika Unsko-sanskog kantona najavilo je gašenje biznisa, zbog fiskalizacije kao dodatnog opterećenja poslovanju, a slične najave stižu i iz drugih dijelova Federacije.
“Stopa doprinosa na plate od 68 odsto najveća je u poređenju sa zemljama EU i zemljama u razvoju, a osim ovog poslodavce opterećuju izdvajanja za vode, šume, takse lokalnih zajednica zbog čega ukupna davanja premašuju 70 odsto”, kaže Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH.
Navodi da visoka opterećenja najprije pogađaju mali biznis, koji je usmjeren na domaće tržište i pod udarom recesije i slabljenja kupovne moći stanovništva ima smanjen obrt.
“Maloj privredi treba pomoći dok ne stane na noge, ali nažalost mi nemamo takve vidove podrške”, kaže Bakšić.
Dodaje da nesavjesne firme, koje ne prijavljuju radnike nanose štetu poštenim poslodavcima onemogućavajući da se ukupne stope poreza i doprinosa smanje.
U Obrtničkoj komori FBiH navode da osim izdvajanja na entitetskom i državnom nivou, postoje i velika opterećenja lokalnih zajednica.
“Županijske i općinske takse su prevelike. Tako, na primjer, komunalne takse za reklame u Jablanici iznose 30 KM godišnje, a u gradu Mostaru 200 KM. Neprihvatljivo je da su razlike toliko velike. Poslodavci mnoge od taksi ne razmiju i ne žele da ih plaćaju”, kaže Ivana Dujmović, predsjednica Obrtničke komore FBiH.
Konstatuje da je preduzetnicima moguće pomoći kroz jeftiniju električnu energiju i telekomunikacijske usluge putem javnih preduzeća u kojima FBiH ima većinsko vlasništvo.
Igor Gavran, projekt-menadžer u Spoljnotrgovinskoj komori BiH, kaže da je ključni razlog za gašenje firmi visoko opterećenje privrede, dok je fiskalizacija samo dodatni otežavajući faktor koji će znatan broj preduzeća dokusuriti.
“Iako je obećala, federalna vlast nije predvidjela nikakve olakšice za uvođenje fiskalnih sistema. Privrednim subjektima je samo nametnuta obaveza da nabave fiskalne kase mada je ponuda slaba, a uređaji su skupi”, kaže Gavran, dodajući da su privrednici prepušteni kreditiranju po komercijalnim uslovima.
Na drugoj strani, dodaje, veliki broj malih preduzeća nije izmirivao obaveze, nije prijavljivao radnike niti plaćao porez, a sada kada to moraju njihov rad nije rentabilan te stavljaju ključ u bravu.
“Zatvaranje takvih objekata je opravdano, jer onaj ko ne poštuje zakon i ne treba da posluje”, ističe Gavran, ali dodaje da je jedan broj preduzeća vjerovatno ugašen da bi bila otvorena nova, dok ima fiktivnih gašanja zbog nagomilanih dugova. Kaže i da gašenju radnji u trgovačkoj djelatnosti doprinosi i pojava velikih šoping-centara.
Neispunjena obećanja
Vlada FBiH je još 2008. obećala da će u naredne tri godine smanjiti doprinose i poreze na neto plate, ali to se nije dogodilo iako ovaj rok ističe.
“Imamo u planu smanjenje stope doprinosa kada dođe do povećanja prihoda u Fondu PIO i kada taj rast bude veći od rasta broja penzionera. Kad je riječ o porezima, to je dugoročni problem kojeg djelimično treba rješavati na državnom, a djelimično na entitetskom nivou”, kaže premijer FBiH Mustafa Mujezinović. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.