BEOGRAD, Srbi su lani bili četvrta najpesimističnija nacija na svijetu, a sudeći prema istraživanjima javnog mnjenja, u koje su „Novosti“ imale uvid, optimizam i nada u bolji život neće se tako brzo vratiti u Srbiju.
Više od polovine anketiranih građana očekuje da će njihova finansijska situacija ostati ista u ovoj u odnosu na prošlu godinu, dok svaki četvrti ispitanik smatra da ga čeka dalje pogoršanje. Tek svaki peti žitelj Srbije vjeruje u poboljšanje svog ekonomskog položaja.
Vicepremijer Srbije Božidar Đelić moli za samo još neki dan strpljenja.
– Prvo da se rekonstruiše Vlada Srbije i premijer u ekspozeu predstavi mjere za predstojećih godinu dana – rekao je Đelić za „Novosti“, i dodao da će upravo u tim mjerama biti odgovori kako će građani Srbije živjeti bolje.
Neke od tih mjera koje će uticati na povećanje životnog standarda predočio nam je ministar za rad i socijalnu politiku Srbije Rasim Ljajić, koji je naveo da bi izvršna vlast mogla odlučnije da diktira politiku cijena.
– Vlada mora jasno da definiše šta može i za koliko da poskupi do kraja godine, a šta ne, naravno, u domenu cijena koje kontroliše država – kaže Ljajić.
Povećanje zaposlenosti mora biti jedan od ključnih zadataka Cvetkovićevog kabineta u narednom periodu, ukazuje Ljajić, i dodaje da u tom paketu mjera posebno mjesto mora da ima pomoć siromašnima i socijalnim kategorijama stanovništva.
Ekonomisti i privrednici su saglasni da bi dosta toga moglo da zavisi od rezova u Vladi Srbije, kao i od investicionih ulaganja u privredu, ali nemaju iste stavove o tome kada će se u Srbiji bolje živjeti.
Aleksandar Vlahović iz „Eki investmenta“ kaže da statistika jasno pokazuje da je Srbija nakon trećeg kvartala prošle godine izašla iz recesije i da postoje sve šanse da u narednom periodu dođe na nivo na kojem smo bili prije krize.
– To nije nikakvo širenje optimizma bez pokrića – naglašava Vlahović, koji je poslanik DS. – Naš premijer je optimista i zato što vrlo jasno sagledava situaciju u zemlji. Vlada ima jasno definisan model rasta i razvoja, koji će se ubuduće primjenjivati. Očekujem da će novom energijom, nakon rekonstrukcije Vlade, biti u situaciji da te ciljeve i realizuje.
Ekonomista Nebojša Savić ocjenjuje da je ključno za izlazak iz krize i bolji život da država počne da stvara bolji poslovni ambijent, kako bi počeli da funkcionišu i realni i finansijski sektor.
– Godinama imamo preveliku javnu potrošnju, velike fiskalne rashode i opterećenje privrede, a ne otvaramo prostor za povećanje profita u privredi – naveo je Savić. – Kod nas još nema društvenog konsenzusa u kom pravcu da se ide. Da li Srbija može da napreduje? Odgovor je „da“, postoje potencijali, imamo neiskorišćene mogućnosti. Da li će Vlada u posljednjoj godini svog mandata da riješi probleme? Nisam veliki optimista.
Prvi čovjek ABS i potpredsjednik DSS Nenad Popović ne očekuje bolje dane za građane nakon promjena u kabinetu Mirka Cvetkovića.
– Jedini način da se povećaju zaposlenost i standard je direktno usmjeravanje u ključne privredne grane – građevinu, poljoprivredu, infrastrukturu i energetiku, jer one pokreću 90 odsto domaće proizvodnje. A samo jaka domaća proizvodnja može da privuče ono što je neophodno svakoj državi – strane direktne investicije. One neće doći u Srbiju ako imamo loš ambijent – napominje Popović.
Kaže i da postaje pesimista kada čuje lažni optimizam ljudi iz Vlade:
– Takav optimizam nije zasnovan ni na kakvim realnim elementima, već isključivo na statističkim podacima, koji mogu da se mijenjaju svaki mjesec.
Zaposlenje i plata su prvi na listi želja građana kada se u anketama izjašnjavaju o tome šta im je neophodno za bolji život, kaže Srđan Bogosavljević, direktor „Stratedžik marketinga“.
Polovina domaćinstava u Srbiji navodi podatak da su im smanjeni realni prihodi u odnosu na pretkrizno vrijeme, kao i da su od 2008. godine u stalnom padu.
U svakoj desetoj porodici, govore istraživanja, bar jedan član je ostao bez zaposlenja u protekle tri godine. Imajući u vidu da teško koja kuća može da preživi ukoliko nisu zaposlena oba supružnika, onda je gubitak jedne plate za njih zapravo katastrofa, iznosi Bogosavljević stavove građana o njihovom finansijskom stanju.
Studenti i seljaci
Studenti su najoptimističniji dio srpskog društva, pokazala su istraživanja javnog mnjenja. Više od trećine akademaca vjeruje da će im 2011. godina biti finansijski prosperitetnija, vjerovatno očekujući da dobiju zaposlenje. Negativna očekivanja građana su češća u istočnoj Srbiji i Vojvodini nego u Beogradu. U bolje sutra manje vjeruju u seoskim u odnosu na gradske sredine. Novosti