BANJALUKA, Republika Srpska u trgovinskoj razmjeni sa inostranstvom ostvaruje veći izvoz od uvoza samo u sektoru “drvo, papir i namještaj”, dok u skoro svim ostalim sektorima ostvaruje znatan deficit.
Ovo su potvrdili u Spoljnotrgovinskoj komori BiH i dodali da je visok stepen pokrivenosti uvoza izvozom u Srpskoj ostvaren u još dva sektora: “rude i metali” i “koža, krzna i tekstil”.
– Srpska je u spoljnotrgovinskoj razmjeni 2010. godine ostvarila suficit samo u sektoru “drvo, papir i namještaj”, koji iznosi 156,93 procenta, a visok nivo pokrivenosti uvoza izvozom od 94 odsto ima u sektorima “rude, metali” i “koža, krzno i tekstil” – kaže ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran.
On je dodao da je suficit sektora “drvo, papir i namještaj” u RS iznosio više od 128.500.000 KM, te da u sektorima sa najvišom dodatom vrijednosti Srpska bilježi izraziti deficit.
– U sektoru sa najvišom dodatom vrijednosti finalnih proizvoda, odnosno mašine, aparati, mehanički i drugi uređaji, ostvarujemo izraziti deficit – ističe Gavran.
Kao ključni uzrok dugogodišnjeg nepovoljnog položaja RS u spoljnotrgovinskoj razmjeni Gavran navodi nedovoljan obim podsticaja proizvodnji i izvozu.
– Pozitivan primjer su podsticaji izvoznicima u tekstilnoj industriji u Srpskoj, koji su dobrim dijelom spasli ovu privrednu granu i omogućili joj da “preživi” recesiju te održi ili čak poveća proizvodnju i izvoz – kaže Gavran.
Prema podacima Ministarstva trgovine i turizma RS, Srpska je u 2010. godini ostvarila izvoz u vrijednosti od 2,18 milijardi KM, a stopa rasta izvoza iznosi 30,2 odsto.
– Uvoz u vrijednosti od 4,05 milijardi KM povećan je za 13,6 odsto. Ostvaren je deficit spoljnotrgovinske razmjene od 1,87 milijardi KM i smanjen je za jedan odsto u odnosu na 2009. godinu – navode u ministarstvu i dodaju da je pokrivenost uvoza izvozom u RS u 2010. iznosila 53,7 odsto.
Proizvodi
Mnogi proizvodi iz BiH, odnosno RS, ističe Gavran, ne mogu ući na tržište EU, prije svega zbog zaostajanja u oblasti infrastrukture kvaliteta, odnosno neposjedovanja neophodnih sertifikata i druge dokumentacije koja dokazuje usklađenost sa najzahtjevnijim standardima kvaliteta.
– Najmanje domaćih proizvoda se može izvoziti iz poljoprivredne i prehrambene industrije, a najpovoljnija je situacija sa sirovinama, repromaterijalima i proizvodima najnižih nivoa prerade – kaže Gavran. Glas Srpske
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zato nam je Gavrane spas u izvozu prema Rusiji.
Ruski standardi su (kad je riječ o prerađevinama, ne sirovinama) najčešće stroži od eu.
Kratak presjek dubioza u sumarstvu i drvopreradjivackoj industriji. Inace sumarstvo se nalazi na repu svih desavanja, dzava i sve vlasti su samo uzimale a skoro nista nije ulagano u ovaj sektor.Imamo mi kolicinski oko 44% teritorije pod sumama, ali kvalitet nasih suma je katastrofalan, domimira jefino ogrevno drvo, jer je veci dio tehnickog drveta odavno posjecen.
“…suficit sektora “drvo, papir i namještaj” “, ma koji suficit, pa ljudi moji izvoziti ogrevno drvo mogu samo budale kao mi.
Pa može li “štetnija” upotreba drveta, nego ga naložiti da bi se dobila toplotna energija.
I još pričati da smo na tome napravili dobar posao…
Ili izvoz trupaca…
Izvoz papira, to je Celex i sva dobit od tog posla ide u Slovačku…
A namještaj, čisto sumnjam da mi izvozimo, sem možda nešto sitno u Srbiju i Hrvatsku, po “bratskoj” liniji: daj mi 5 šlepera oblovine i pošalji i tri stolice…