BANJALUKA, Od ukupno 6,7 miliona KM, više od 2,5 miliona KM sredstava posebnih namjena za šume dodijeljeno je privatnim licima i udruženjima za projekte koji ne zaslužuju taj novac.
Ovo tvrde u JP “Šume RS” i dodaju da se na listi odobrenih projekata mogu vidjeti projekti koji se ponavljaju po nekoliko puta, pa čak i oni za koje nema osnova da dobiju državni novac.
Od 6,7 miliona KM nešto manje od 4,2 miliona pripalo je JP “Šume RS”, a ostalo je, kako kažu, otišlo većinom u privatne džepove. Ova sredstva dodjeljuje Agencija za šume RS, na čijem čelu se nalazi Srđan Ljubojević.
“Pravilnik na osnovu kojeg su dodijeljena sredstva dozvolio je raspodjelu na sve i svašta i na bazi lične procjene kreatora raspodjele. Dobro organizovana grupa koju čini pet-šest članova sve je odradila, sama sebi dodijelila sredstva i sami kontrolišu utrošak sredstava”, kaže Rada Maunaga, stručni saradnik u Generalnoj direkciji JP “Šume RS”.
Ona naglašava da je prilikom raspodjele sredstava primjetan višestruki sukob interesa, jer se na čelu Agencije za šume RS nalazi Ljubojević koji je svome asistentu na fakultetu dodijelio sredstva veća od 180.000 KM.
Ljubojević je inače šef katedre za iskorištavanje šumskih resursa na Šumarskom fakultetu u Banjaluci.
Na ove optužbe o sukobu interesa Ljubojević odgovara da nisu tačne jer “ne obavlja isti posao”.
“Ovdje vodim Agenciju za šume, a kad odem na fakultet, tamo predajem predmet iskorištavanje šuma i novac nije dodijeljen pojedincu nego fakultetu”, kaže Ljubojević.
Na konstataciju da je malo čudno da baš njegova katedra dobije toliki novac Ljubojević kaže da Agencija dodjeljuje novac fakultetu, “ja sam profesor Univerziteta, i na kraju, moj asistent je doktorant u Sloveniji”.
Ipak, Maunaga ističe da to nije tačno te da su projekte dobili pojedinci jer su oni sa imenom i prezimenom i svojim projektima konkurisali za sredstva.
Među projektima koji su dodijeljeni nekoliko ih je na istu temu, što je, kako kažu dobro upućeni, bacanje para jer npr. tri projekta su vezana za zaštitu na radu.
Pored toga, prilikom dodjeljivanja projekata uopšte se nije vodilo računa o tome gdje idu pare, pa je tako recimo za projekat “Osnivanje arboretuma botaničke bašte” dodijeljeno 50.000 KM, a ta bašta uopšte ne postoji.
“Za to ne znam, odgovaram za novac koji je dodijeljen, a šta je prije bilo i da li ta bašta postoji, ne znam. To su paušalne ocjene, konkurs je objavljen i svi koji su se prijavili znali su kako ide bodovanje. Komisija je rangirala projekte i na osnovu toga su ti projekti odobreni”, kazao je Ljubojević.
Projekat “Osnivanje arboretuma botaničke bašte” vodiće Institut za genetičke resurse na čijem čelu je profesor Poljoprivrednog fakulteta Nikola Mićić protiv koga Okružno tužilaštvo RS vodi istragu zbog malverzacija s međunarodnim SEEDNet projektom.
Pored ovog projekta, Institutu za genetičke resurse odobreno je još 100.000 KM. Podsjećanja radi, “Nezavisne” su ranije pisale da je Mićić bio član Komisije za raspodjelu sredstava Ministarstva nauka i tehnologije te da je i znatan dio ovih sredstava otišao u njegov institut.
Pored ovih projekata privatna lica sa svojim nevladinim organizacijama dobila su velika sredstva. Zoo-vrt u Banjaluci dobio je 60.000 KM, za podršku Udruženju vlasnika privatnih šuma odobreno je 56.000 KM i tako dalje.
“Privatna lica su malo i dobila s obzirom da se sredstva prikupljaju na osnovu uplate onih 0,07 odsto na promet što su dužni platiti svi privredni subjekti”, kaže Ljubojević.
Većina profesora sa Šumarskog fakulteta, koje smo kontaktirali, ne žele da govore na ovu temu i ističu da su malverzacije sa dodjeljivanjem projekata javna tajna, ali da se niko ne usuđuje da o njima progovori javno.
“Kada se malo zatalasa, imaćemo šta da kažemo”, rekao je jedan od profesora sa Šumarskog fakulteta u Banjaluci.
Sporan i pravilnik
Poznavaoci prilika u “Šumama RS” kažu da je Pravilnik o načinu prikupljanja, kriterijumima za raspodjelu sredstava i postupku korištena sredstava posebnih namjena za šume u sukobu sa Zakonom o šumama RS jer Agencija za šume ne dodjeljuje sredstva, već se samo bavi praćenjem utroška sredstava posebnih namjena za šume.
“Šume RS” su i imale primjedbe na pravilnik koje su prošle godine dostavili Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
“Procedura i dodjela sredstava posebne namjene, ovim pravilnikom, uglavnom je usmjerena na raspodjelu privatnim licima, a ne javnom preduzeću, što je u suprotnosti sa Zakonom o šumama”, navodi se u dopisu Ministarstvu koji je potpisao Neđo Ilić, generalni direktor JP “Šume RS”.
Na pitanje da li je pravilnik za dodjelu sredstava posebnih namjena za šume u skladu sa Zakonom o šumama RS, Ljubojević kaže da postavljamo glupa pitanja.
“Objavljen je u ‘Službenom glasniku’, prošao zakonodavni odbor Vlade RS, kako onda može biti suprotan zakonu”, kaže Ljubojević. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ima li pilota u avionu?
vidi vidi, nezavisne su se aktivirale malo. ovakvi tekstovi se nisu objavljivali tamo od 2006. godine.
ad personam inicjativa, nekom je odzvonilo..
(ne)efikasnost sistema (koja bi nama jedino značajno pitanje bilo) je kolateralna šteta, koja će brzo biti zaboravljena, čim drugi profa zasjedne u “botaničku baštu”..
Primjetna je otvorenost Nezavisnih i Glasa Srpskog u odnosu na prije od godinu dana. Gostovanje vlasnika režimskih novina “Tačno u 2” na hrvatskoj televiziji i njegovo pismo predsedniku SNSD-a je uticalo na povećanu otvorenost novinskih tekstova. Jer nemože ljubav vječno da traje.
Kao prvo, Neđo Ilić diže prašinu jer mu Ljubojević treba da preuzme stolicu u generalnoj direkciji.Međutim Neđo ima dovoljno para da kupi ako treba i čitavu zgradu vlade a kamoli da sakupi podršku u SNSD-u.Kao drugo, u Šumama RS ima toliko mućki i dogovorenih, odnosno šikaniranih tendera za izvođenje radova da je Agencija za šume “mala maca” za njih. Nezavisne nebih čitao ni da ih dijele besplatno na ulici koliko su prozirne i “režimski”nastrojene…
misliš, i poslije emisije “Nedeljom u 2” :-)), ili ??