BANJALUKA, Obavezno osiguranje vozila u RS poskupjeće za 20 odsto, a ovu odluku trebalo bi već u aprilu da donese Upravni odbor Agencije za osiguranje RS, saznaju “Nezavisne”.
U Agenciji za osiguranje RS nisu ni potvrdili ni dematovali poskupljenje osiguranja vozila jer, kako kažu, o tome će se izjasniti Upravni odbor na sjednici planiranoj početkom aprila.
“Još nismo odlučili ni za ni protiv. Upravni odbor će u aprilu usvojiti nove cijene i nove tarife, a analizirali smo i prijedloge šta bi značio porast cijena”, kaže Božana Šljivar, direktor Agencije za osiguranje RS, i dodaje da još nije bilo govora o tarifama.
Većina direktora osiguravajućih kuća u RS slaže se da cijene osiguranja vozila treba da budu više jer nisu mijenjane već šest godina, te da je u tom periodu vozni park dosta podmlađen što znači da su i odštetni zahtjevi sve veći.
“Ova cijena sadašnja ne zadovoljava potrebe osiguravajućih kuća i očekujem da dođe do porasta cijena, a za koliko to je već pitanje matematike. U svakom slučaju, sadašnja cijena nije odgovarajuća”, kaže Milenko Mišanović, direktor “Nešković osiguranja”.
Poznavalac tržišta osiguranja u RS ispričao nam je da sa aspekta struke treba da dođe do poskupljenja osiguranja vozila, jer cijena posljednjih godina nije mijenjana, a istovremeno je porasla cijena rada automehaničara, dijelova i svega drugog.
“Znatno je podmlađen i vozni park i još se podmlađuje. Prosječna isplaćena šteta na autu je 3.500 KM i s toga aspekta treba da dođe do porasta. Međutim, uslovi na tržištu su takvi da ipak treba sve uraditi da do toga ne dođe”, ispričao je ovaj izvor, koji želi da ostane anonima.
On ističe da se i sadašnja utvrđena cijena od 396 KM ne poštuje, te da je dampig cijena u ovoj oblasti postao nepodnošljiv tako da pojedine osiguravajuće kuće da bi privukle klijente spuštaju cijenu i do 50 odsto.
Sa ovim se slaže i Saša Čudić, direktor “Dunav osiguranja”, koji kaže da je čak i za sniženje osnovne cijene obaveznog osiguranja vozila.
“Protiv sam bilo kakvog rasta cijena osiguranja jer je to dodatna otežavajuća okolnost za građane RS, a vozilo je danas potreba. Stanje na tržištu osiguranja je zabrinjavajuće i nesređeno, a više cijene to neće srediti već, naprotiv, pogoršati”, kazao je Čudić.
Čudić, takođe, ističe problem nelojalne konkurencije i naglašava da osiguravajuće kuće osiguranike nagrađuju gorivom ili drugim poklonima.
“Ako osiguravajuća društva imaju novca da osiguranicima vraćaju dio novca i na taj način stvaraju nelojalnu konkurenciju rastom cijena će doći do još većeg haosa”, ističe Čudić.
Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, kaže da će to biti samo još jedan u nizu udara na kućne budžete, te da sama činjenica da se osiguravajuće kuće međusobno dogovaraju u vezi sa cijenama sve govori o našem tržištu.
“Oni ubiru ogroman profit. Vozim već dvadeset godina i nisam ni marke uzeo iz osiguranja, a takvih je ogromna većina. Dakle, osiguravajuće kuće i sa sadašnjim cijenama već dovoljno zarađuju”, kaže Petrović.
Sa Miroslavom Miškićem, predsjednikom Udruženja osiguravajućih kuća RS, juče nismo uspjeli stupiti u kontakt kako bismo saznali čime opravdavaju poskupljenje osiguranja vozila.
Poređenja radi, cijene osiguranja vozila u Srbiji iznosi oko 200 KM, u Makedoniji oko 250 KM, u Crnoj Gori 280 KM, a u Hrvatskoj oko 360 evra. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
“… a analizirali smo i prijedloge šta bi značio porast cijena”, kaže Božana Šljivar…”
Baš me interesuje, kako ste to analizirali?????
Iz priloženog se vidi da nisu sve osiguravajuće kuće za povećanje cijena, to već dovoljno govori o tome kolika je stvarna potreba za poskupljenjem, cilj je ekstraprofit pojedinih, ja vozim 13 godina, toliko imam vlastito vozilo nikad nisam osiguranje doveo u situaciju da plati bilo šta, da li to znači da ću ja po novom cjenovniku plaćati još skuplje osiguranje koje mi očigledno uopšte nije potrebno? Ili ću ja, kao i drugi sa više staža bez štete imati pravo na besplatno osiguranje? ili će mi možda vratiti novac koji sam im dosad dao? ili bar polovinu?
Nisam ja krivac što radnici u osiguranju, odnosno njihovi stručni procjenitelji rade u dil-u sa servisima pa štete od 500-1000KM prikazuju kao štete i po 5000-6000KM, te tako obezbjeđuju ekstraprofit servisima i lijepu proviziju sebi, znam iz iskustva, lično za preko desetak takvih slučajeva gdje se šteta udesetostruči, a radnik osiguranja dođe jednom mjesečno po svoju zaradu, takvih je bar 5-6 osiguravajućih kuća u RS!
Zar zbog tog kriminala da meni neko kaže povećane isplate šteta zbog podmlađivanja voznog parka, dižemo cijenu, ma dajte, obična laž, kada bi se riješili prevaranata u svojim kućama imali bi i više nego ogromnu dobit!
Nema reda u osiguranju auto-dogovornosti, samo da se ispoštuju tarife.
U trci za zaradom dali su i jali i vrani da piše polise po kafanama,na koljenu itd.
Samo zgrada tog osiguranja, kao i prije rata i gotova stvar, a ne ulica.
Koje to osiguranje poštuje dogovorenu politiku jedinstvenih cijena neka se javi, ja ću dokumentovati da nije tako.
Ovako samo da pljačkaju narod.
Nije čudo što Božanu Šljivar direktoricu Agencije za osiguranje prozivaju javno da je sebi dodijelila nagradu od 10.000.- akonto završetka poslovne 2010.godine, iako je ona to doduše demantovala. A ako se cijene sada u aprilu uvećaju kao što govore stimulacije će biti dijeljene svima, ne samo za nju.
Mislim svim u Agenciji za osiguranje. U 2009.godini ni jedan zaposleni te Agencije, a kažu da ih ima preko 20 nije imao platu nižu od 1.500.-KM. Ej, to je prije dvije godine bilo! Božana Šljivar je tada imala platu preko 4.000.-KM, a kažu da je i u nadzornom odboru Komisije za hartije od vrijednosti, a i u Dječijem domu Rada Vranješević. Bilo na BN TV. A na sve bila predsjednik Radne grupe za reformu PIO-potrošili 200.000.-KM. Nekom baš kašika u med padne. Lako je onda donositi odluke za povećanje osiguranja auta. Lako je onda školovati dijete u Beogradu. Sve je lako!!!
Ovaj sajt postaje polako mjesto za skupljanje besposličara i nabeđenih intelektualaca….najbolje je to Mile.D rekao jednom na BN TV….”ako vam ne valja napravite sebi lijepo partiju pa na izbore, i ja sam sebi napravio partiju i ja sam vlast”.
Eto tako čovjek lepo kaže šta da se uradi..:)))
Pozdrav
@ BIA
Ja wohl!