TOKIO, Kurs japanskog jena prema dolaru skočio je na najviši nivo u istoriji, a cijene su akcija na Tokijskoj berzi danas pale, dok Japan nastoji spriječiti nuklearnu katastrofu u elektrani Fukushima.
Na početku današnjeg trgovanja japanski Nikkei indeks potonuo je više od 2 odsto, no kasnije su gubici ublaženi. Japan svim snagama pokušava ohladiti reaktore u elektrani Fukushima, oštećenoj zemljotresom i cunami talasom, i tako spriječiti nuklearnu katastrofu. No, ishod je i dalje neizvjestan. U svoj toj trci sinoć je na valutnim tržištima kurs dolara prema japanskoj valuti zaronio na samo 76,25 jena, najniži nivo u istoriji, potonuvši bez problema ispod prethodnog rekorda od 79,75 jena iz aprila 1995. godine.
Jačanje jena posljedica je procjena da će japanska osiguravajuća društva prodavati svoju imovinu u inostranstvu i kupovati jene kako bi nadoknadila štete od zemljotresa i cunamija. Japanska centralna banka nastoji ‘ohladiti’ tržišta. U finansijski je sistem od početka sedmice ubrizgala 55,6 biliona jena, ili 688 milijardi dolara. S jačanjem jena rastu i izgledi da će Bank of Japan direktno intervenisati na valutnim tržištima.
Jačanje jena čini japanske proizvode na svjetskim tržištima skupljima, što bi oslabilo treću po veličini svjetsku privredu ionako uzdrmanu golemim štetama od zemljotresa, cunamija i nuklearne krize. Na strani gubitnika tako su se očekivano našle akcije japanskih izvoznika. Sony je oslabio 0,5 odsto, Toyota Motor Corp. je posrnuo 2,2, a Honda 1,1 odsto. Tokyo Electric Power je potonuo čak 13 odsto.
Regionalni azijsko-pacifički indeks MSCI dan je završio 0,6 odsto u crvenom na 128,27 bodova. Japanski indeks Nikkei 225 pao je 1,44 odsto, hongkonški Hang Seng je oslabio 1,83, a kineski CSI 300 se smanjio 1,57 odsto. Južnokorejski indeks Kospi je bio na dobitku 0,05 odsto.
Na najvećim evropskim berzama glavni indeksi na početku današnjeg trgovanja bilježe rast vrijednosti. Londonski indeks FTSE 100 trenutno je u plusu 0,80 odsto, frankfurtski se DAX povećao 1,16, a pariški je CAC 40 u zelenom 1,30 odsto. Poslovni.hr