BEOGRAD, Zabrana izvoza pšenice iz Srbije koju je uvela Vlada ne znači da hljeb neće poskupjeti, to je samo početna mjera da se stabilizuje tržište hljebnog žita u zemlji, izjavio je predsjednik Udruženja pekara Srbije Zoran Pralica.
On je agenciji Beta kazao da bi cijena hljeba u Srbiji ostala nepromjenjena, navažnije je da se izmjeni uredba Vlade Srbije da se cijena hljeba koji se pravi od pozajmljene pšenice iz robnih rezervi vezuje za cijenu od 44 dinara, a ne za cijenu iz avgusta 2010. godine, odnosno za 38 dinara.
Predsjednik Udruženja pekara Srbije je naglasio i da treba da se ukinu carine na uvoz pšenice i brašna, kako se preostale količine tog žita ne bi monopolski koristile.
Pralica je dodao i da treba produžiti za još šest mjeseci važenje Uredbe o hljebu, koja predviđa ograničenje marži.
“Ukoliko do svega ovog ne dođe, hljeb će morati da poskupi na oko 70 dinara, jer se očekuje i poskupljenje struje i nafte”, kazao je on.
Vlada Srbije je juče zabranila na tri mjeseca izvoz pšenice i brašna iz Srbije.
Galetin: Zakasnjela zabrana izvoza pšenice
Direktor novosadske Produktne berze Žarko Galetin ocijenio je danas da je zakasnjela i iznuđena mjera Vlade Srbije o privremenoj zabrani izvoza pšenice i da će do ovogodišnjeg roda morati da se uvozi ta žitarica.
“Izvoz pšenice iz Srbije trebalo je da bude obustavljen krajem prošle godine, kad je bilo jasno da zbog visokih cijena na svjetskim berzama neće biti dovoljno pšenice za podmirivanje domaćih potreba”, rekao je Galetin za Betu.
Njegove su procjene da će do žetve morati da se uveze od 350 do 400.000 tona pšenice.
“Najbolje bi bilo da je Vlada istovremeno sa mjerom o zabrani izvoza pšenice odlučila da smanji carine na uvoz te robe”, rekao je Galetin.
On je podsjetio da su carine na uvoz pšenice iz Evropske unije oko 20 odsto, a čak 30 odsto iz zemalja izvan CEFTA regiona i zemalja sa kojima Srbija ima sporazume o slobodnoj trgovini.
Trenutna cijena pšenice na Produktnoj berzi je 29 dinara za kilogram, a na početku otkupa prošlogodišnjeg roda bila je 10 dinara. Država je pšenicu koju je otkupljivala za robne rezerve plaćala 12 dinara za kilogram.
Zbog povoljnih cijena na inostranom tržištu iz Srbije je izvezeno oko 650.000 tona pšenice iz prošlogodišnjeg roda, što je 150.000 tona više od predviđenog. Prošle godine požnjeveno je 1,65 miliona tona žita, a Srbija je raspolagala i sa 520.000 tona zaliha.
Za podmirivanje domaćih potreba dovoljno je 1,6 miliona tona pšenice.
Vlada Srbije je juče na telefonskoj sjednici odlučila da zabrani izvoz pšenice u naredna tri mjeseca. Beta