BEOGRAD, Naftna industrija Srbije (NIS) investiraće ove godine 40 miliona evra u projekte zaštite životne sredine, izjavio je danas generalni direktor te kompanije Kiril Kravčenko.
Kravčenko je na konferenciji za novinare u Beogradu kazao da će najveći dio novca biti uložen u Rafineriju nafte “Pančevo”, a planirano je i čišćenje zemljišta u Zrenjaninu i Kikindi.
On je kazao da će ukupno u projekte zaštite životne sredine i sanacije nastalog zagađenja kao posljedice rada NIS-a na osnovu rezultata studije ekološke revizije biti uloženo 90 miliona evra do kraja 2013. godine, od čega je u prethodne dvije godine već uloženo 30 miliona evra.
Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Srbije Oliver Dulić kazao je da je NIS završio studiju koja pokazuje koliko je NIS, zagadio životnu sredinu i šta je potrebno uraditi da se ta zagađenja saniranju i do njih u budućnosti ne bude.
Urađena je sveukupna odlična analiza koja predstavlja dubinsko istraživanje tla, vazduha, površinskih voda, otpadnih voda i procjenjeno da u mjere za sanaciju posljedica tog istorijskog zagađenja potrebno uložiti oko 58 miliona evra, kazao je on.
Dulić je kazao da je dogovoreno da sanaciju tih posljedica zagađenja većinskim dijelom finansira ruski Garspomnjeft, vlasnik 51 odsto akcija NIS-a, a manjim dijelom srpska naftna kompanija, tako da iz budžeta Srbije za to neće biti izdvojen ni jedan dinar.
Prema njegovim riječima, NIS je do sada više od 100 miliona evra uložio u zaštitu životne sredine u okviru velikih investicija u modernizaciju postrojenja i ispunio sve obaveze iz protokola potpisanih sa Ministarstvom životne sredine.
Investicije NIS-a u zaštitu životne sredine imaće značajan uticaj na poboljšanje kvaliteta života građana koji žive u okolini postrojena te naftne kompanije, kazao je Dulić.
Kako je rečeno na konferenciji za novinare, studiju o ekološkoj reviziji objekata NIS-a, predviđena ugovorom Vlade Srbije i Gaspromnjefta o prodaji NIS-a, uradila je italijanska kompanija D'Apolonija i obuhvatila je 12 postrojenja.
Među najznačajnijim projektima koji će biti urađeni na osnovu studije su rekonstrukcija postrojenja Rafinerije “Pančevo”, modernizacija pristaništa i autopunilišta, izgradnja zatvorenog sistema dreniranja rekonstrukcija zauljene kanalizacije u Rafineriji “Novi Sad” i sanacija zagađenog zemljišta.
Gaspromnjeft je većinski udio u NIS-u kupio za 400 miliona evra, uz obavezu da investira oko 550 miliona evra u modernizaciju postrojenja te kompanije do 2012. Ruska državna kompanija preuzela je upravljanje NIS-om u februaru 2009. godine. Beta