NJUJORK, Na svjetskim su berzama prošle sedmice cijene akcija su porasle, nakon dvije sedmice poniranja, jer su ulagače ohrabrile dobre vijesti iz američke privrede, pa su krizne tačke u Japanu, Libiji i na Bliskom istoku pale u drugi plan.
Na samom početku sedmice ulagače je ohrabrila vijest da će američki telekomunikacijski div AT&T kupiti od Deutsche Telekoma kompaniju T-Mobile USA za 39 milijardi dolara. To je najveće preuzimanje u posljednje vrijeme i njime će biti stvoren najveći bežični telekom operater u SAD-u.
Preuzimanja uvijek pozitivno utiču na tržište jer pokazuju da poslovodstva kompanija vjeruju da se ekonomska situacija poboljšava. “Kompanije razmišljaju o širenju na tržištu samo kada pozitivno procjenjuju poslovanje u budućnosti”, kaže Peter Cardillo, ekonomist u kompaniji Avalon Partners.
Ulagače su ohrabrili i kvartalni rezultati te procjene daljnjeg poslovanja nekoliko kompanija, kao i dobri makroekonomski podaci iz američke privrede. Prema revidiranom izvještaju, u posljednjem lanjskom tromjesečju bruto domaći proizvod SAD-a porastao je 3,1 odsto, što je više od prethodnih procjena i očekivanja analitičara.
“Zarade kompanija i dalje su jako dobre. Čini se da se ulagači ponovno fokusiraju na poslovanje kompanija i oporavak privrede”, kaže Phil Orlando, strateg u kompaniji Federated Investors.
Tim više što se bliži kraj tromjesečja, kada fond menadžeri uobičajeno ‘šminkaju’ svoje portfelje.
“Možda ima nekih klijenata koji koriste priliku da bi ‘zavrtjeli’ novac, pa sada ulažu u sektore koji su u proteklom periodu predvodili rast”, kaže Orlando. Među tim je vodećim sektorima energetski. Od početka tromjesečja S&P indeks tog sektora skočio je više od 13 odsto, zahvaljujući snažnom rastu cijena nafte, dok je S&P indeks tehnološkog sektora ojačao 3,3 odsto.
Ali, obim trgovanja i dalje je vrlo mršav. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je posljednjih dana mijenjalo između 6,5 i 7,5 milijardi akcija, znatno manje od dnevnog prosjeka od 8,04 milijardi. To pokazuje da su mnogi ulagači i dalje suzdržani te da bi, najviše zbog problema u Japanu, na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi, cijene akcija mogle ponovno pasti.
“Da, ima legitimnih razloga za zabrinutost. Ali, isto je tako moguće da su ulagači opušteniji nakon ove 7-postotne korekcije cijena na niže od sredine februara do sredine marta. Možda su u cijene akcija sada ugrađene sve loše vijesti, pa se ulagači pozicioniraju uoči sezone objavljivanja poslovnih rezultata za prvo tromjesečje, koja će, očekuje se, biti vrlo solidna, a očekuju se i novi dobri podaci iz američke privrede”, kaže Orlando.
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle sedmice skočio 3,1 odsto, na 12.220 bodova, dok je S&P 500 porastao 2,7 odsto, na 1.313 bodova, a Nasdaq indeks 3,8 odsto, na 2.743 boda. I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 3,18 odsto, na 5.900 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 4,23 odsto, na 6.946 bodova, a pariški CAC 4,25 odsto, na 3.972 boda. Na Tokijskoj je berzi, Nikkei indeks prošle sedmice porastao 2,48 odsto, na 9.435 bodova. Hina/pd