BEOGRAD, U Srbiji lete svega četiri lou kost avio-kompanije, što je za tri puta manje od broja loukostera koji lete u susjednoj Hrvatskoj. Stručnjaci kažu da su postojeći prevoznici već zauzeli najinteresantnije linije, ali i da je kriza pogodila avio- industriju. Ne ide nam ni u prilog što nismo turistička zemlja koja ima puno aerodroma.
Uprkos ranije velikom interesovanju, u Direktoratu za civilno vazduhoplovstvo kažu da nema kompanija sa jeftinim kartama koje će u skorije vrijeme doći na srpsko tržište.
– Postojalo je veliko interesovanje “Izi džeta”, ali je ta kompanija nažalost odustala od dolaska u Beograd. Kompanije koje već posluju na našem tržištu su i te kako zadovoljne, inače ne bi povećavale broj letova i destinacija. Više je razloga zašto su neke kompanije odustale ili se uopšte nisu raspitivale za Srbiju. Prvi i glavni je ekonomska kriza koja je pogodila sve segmente poslovanja, ali naročito avio-industriju. Velike kompanije jedu male i u takvoj atmosferi se veoma teško odlučuju na dolazak na nova tržišta. Oni prave ozbiljne projekcije o isplativosti ulaganja i brzine povraćaja novca – objašnjava Katarina Andrić-Milosavljević, savjetnica u Direktoratu za civilno vazduhoplovstvo.
Ono što takođe odbija loukostere je i manjak sporednih aerodroma, a na čijoj se izgradnji radi.
– Istina je da Hrvati imaju više lou kost kompanija koje lete ka brojnim destinacijama. Međutim, Hrvatska je prije nas riješila probleme sa vizama, a ima i more, što značajno doprinosi atraktivnosti te zemlje za strane turiste, a samim tim i niskotarifne avio-prevoznike. Takođe, linije koje povezuju Beograd sa gradovima u kojima živi mnogo Srba, kao što su Beč. Keln, Dortmund već drže pojedine lou kost kompanije, pa bi na tim linijama vladala velika konkurencija u slučaju dolaska novih – zaključuje Katarina Andrić-Milosavljević.
Da “Izi džet” nema ništa konkretno protiv Srbije potvrđuje izjava Petera Voetsa, direktora te kompanije za istočnu Evropu, koji kaže da nemaju planove ni za Makedoniju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu. Kako ističe, oni stalno preispituju i procjenjuju nove mogućnosti, ali to ne znači da će te mogućnosti biti i iskorišćene.
U Hrvatskoj posluje više od deset avio-kompanija, ali je većina letova za primorske gradove aktuelna samo u ljetnjim mjesecima, dok se cijele godine može putovati jedino u London i veće njemačke gradove. Tek sa dolaskom ljetnje sezone, broj linija u Hrvatskoj se povećava, pa se aktivnije uključuju lou kost kompanije iz Estonije, Norveške, Škotske.
– Da je kriza značajno uticala na poslovanje loukostera potvrđuje i primjer najčuvenijeg prevoznika “Rajan era” koji je otkazao ugovore sa aerodromima u Puli i Zadru i tako od 28. oktobra prošle godine prekinuo letove prema Londonu i Dablinu – kažu za “Blic” u Biznis.hr
Stav Turističke organizacije Srbije je da naša zemlja i Hrvatska nisu uporedive kada je u pitanju broj lou kost kompanija.
– Dolazak lou kost prevoznika je dugotrajan proces koji je aktivnije započeo ukidanjem viza građanima Srbije za putovanje po EU. Razlog zašto nema još više kompanija treba tražiti u svjetskoj ekonomskoj krizi. Nije samo bitno koliko bi naših ljudi išlo na druge destinacije, nego i koliko bi turista došlo u Beograd – ukazuje Ljiljana Cerović, šef Odsjeka za odnose sa javnošću Turističke organizacija Srbije.
Specifičnosti lou kost kompanija
• mogućnost otkazivanja leta bez obrazloženja
• karta je jeftinija samo ako se kupuje mjesecima unaprijed
• kupovina dan za dan je skupa kao kod komercijalnih kompanija
• imaju ograničenja u težini prtljaga
• naplaćuju osvježenje tokom leta
• najčešće slijeću na manje aerodrome
• lete u terminima koji ne odgovaraju poslovnim ljudima
Blic