VAŠINGTON, Izvršni direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominik Stros-Kan založio se za uspostavljanje novih temelja stabilnosti u svjetskoj privredi.
On je istakao da se posao uspostavljanja novih temelja stabilnosti sastoji od tri osnovne oblasti novog pristupa makroekonomskoj politici, novog pristupa društvenoj koheziji i novog pristupa saradnji u multilateralizmu.
Stros-Kan je ocijenio da ekonomska situacija u svijetu nastavlja da se popravlja, ali da ta obnova nije ravnomjerna, ni među državama, ni unutar samih država.
„Još preovlađuje velika neizvjesnost. Zaista, mnogo je crnih labudova koji plivaju u jezeru globalne ekonomije“, rekao je Stros-Kan.
Govoreći o makroekonomskim politikama, on je istakao da one moraju da, umjesto stabilnosti cijena, u prvi plan stave finansijsku stabilnost.
U sklapanju novog makroekonomskog okvira za novi svijet, klatno će se pomjeriti, barem malo, od tržišta ka državi, i od relativno jednostavog, ka relativno složenijem, rekao je Stros-Kan.
Obratiti pažnju na nejednakosti
Što se tiče društvene kohezije, on smatra da treba obratiti veću pažnju na nejednakosti.
„Smrtonosni koktel nastavka visoke nezaposlenosti i velike nejednakosti može staviti u iskušenje socijalnu koheziju i političku stabilnost, koji s druge strane utiču na makroekonomsku stabilnost“, rekao je Stros-Kan.
On, takođe, smatra da je potrebno novo lice globalizacije, koja će biti više fer, odnosno globalizacija sa ljudskim licem.
Koristi rasta moraju, prema njegovim riječima, biti podjeljeni na široj osnovi, a ne rezervisani samo za privilegovanu manjinu. Iako tržište, kao nevidljiva ruka, mora ostati centralno, ono ne smije postati nevidljiva pesnica, kaže Stros-Kan.
On je takođe naglasio vrijednosti saradnje i multilateralizma u periodu poslije krize, ističući da veliki izazovi današnjice zahtjevaju kolektivno rješenje.
U takvom svijetu, multilateralne instituciije, kao forumi globalne saradnje, postaće još značajniji. Ali moraju ostati relevantni, moraju se prilagoditi novoj globalizaciji, rekao je Stros-Kan, ukazujući na nedavne reforme u MMF-u.
Prema njegovim riječima, rast razvijenih privreda, koje su bile nulta tačka finansijske krize, i dalje je suviše spor, a nezaposlenost suviše visoka. S druge strane, zemlje u usponu, pogotovu u Aziji i Latinskoj Americi, napreduju i suočavaju se sa ekonomskim pregrjevanjem, dok su se države sa niskim dohotkom pokazale prilično otpornim na krizu, ali ih još nisu pogodile cijene hrane i goriva. Tanjug