BEOGRAD, Bojan Marković, viceguverner Narodne banke Srbije, izjavio je danas da je jedan od razloga za povećanje referentne kamatne stope bilo to što je, prema procjenama NBS-a, inflacija nešto viša od očekivane.
“Centralna banka reaguje na svaki mogući način kako bi u srednjem roku inflaciju dovela do cilja”, rekao je Marković i dodao da na inflaciju utiče više faktora, kao što su kretanje cijena hrane, sistemska rješenja u toj oblasti, ali i događanja na lokalnim tržištima i kako to utiče na premiju rizika zemlje.
Marković je novinarima rekao da je jedan od razloga za jačanje dinara u prethodnom periodu i taj što je tokom ljeta prošle godine došlo do značajnijeg slabljenja dinara nego što je bilo očekivano, prije svega zbog velike krize u Grčkoj.
“Mi smo u avgustu iznijeli svoje mišljenje, a to je da je kurs otišao nešto više zbog psiholoških razloga nego što je trebalo da ode”, rekao je Marković i dodao da je od tad pao rizik za ulaganje u zemlji i da su se stabilizovale finansijske prilike u Grčkoj.
On je odgovarajući na pitanje da li jačanje dinara ugrožava konkretnost privrede, rekao da srednjeročni kurs prati određenu putanju, dok u kraćem roku oscilira nešto više, ali daleko manje od oscilacija koje su karakteristične za kurs evra i dolara, koje se kreću plus minus i do 20 procenata.
Marković je dodao i da domaće obveznice denomirane u evrima ne utiču na kretanje kursa. Emg.rs