SARAJEVO, Mlijeko i mliječni proizvodi, voda, pivo, konzervirano voće i povrće, džemovi, tjestenine i meso neki su od bh. proizvoda kojima će veliki trgovački centri u FBiH od idućeg mjeseca morati napuniti pola svojih polica.
U Ministarstvu trgovine FBiH, potvrđujući nam ovu informaciju, kazali su danas da za desetak dana treba da definišu koji se prehrambeni artikli proizvode u BiH u dovoljnoj količini da mogu u trgovinama biti zastupljeni 50 odsto.
Manje trgovine će za izvršavanje ove obaveze čekati izmjene Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH, jer aktuelni zakon predviđa da su samo trgovine površine od 1.000 i više metara kvadratnih obavezne imati “50 odsto domaćih prehrambenih proizvoda u asortimanu robe”.
Iako je Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH stupio na snagu u julu prošle godine, nedavno je utvrđeno da se mora definisati šta je domaći proizvod i koliko ga ima kako bi ova zakonska odredba bila primjenjiva.
“Radimo na uredbi. Biće definisano šta je domaći proizvod, a to je onaj koji na deklaraciji ima oznaku BiH. Definisaćemo koje su grupe proizvoda koji će morati biti zastupljeni 50 odsto. Ta uredba će biti prelazno rješenje do izmjena zakona, u koji će biti ugrađena ova uredba, a biće izbrisana odredba koja se odnosi na kvadraturu trgovina”, rekla je Đula Đukić, pomoćnica ministra trgovine FBiH.
Dodala je da Vlada FBiH treba da usvoji ovu uredbu i da očekuje da će se početi primjenjivati početkom idućeg mjeseca, kada će i inspekcije, koje su “mirovale”, moći početi kontrole.
Admir Kapo, predsjednik bh. udruženja “Kupujmo i koristimo domaće”, koje okuplja domaće firme, istakao je da je dobro da zakon bude preciziran kako ga više niko ne bi mogao tumačiti kako hoće i žaliti se da nije jasno da li se misli na 50 odsto jednog proizvoda ili svih pa to koristiti kao izgovor da pola polica ne napuni domaćom robom.
Naglasio je da je sada u trgovinama zastupljeno svega 26,8 odsto domaće robe, te da BiH godišnje uveze više od dvije milijarde KM vrijedne hrane koju sama može proizvoditi.
“BiH ne može da ponudi žvake, ali može tjestenine, bezalkoholna pića, vodu i meso. Kada se ovo precizira, same trgovine će zvati domaće proizvođače, jer su predviđene kazne ako ne ispune zakonsku obavezu. Bh. firmama je sada otežan pristup stranim trgovačkim lancima u BiH. Postavljaju im niz uslova kao što je plaćanje 20.000 KM unaprijed da bi sa proizvodom ušli u lanac”, dodao je Kapo.
U trgovačkom lancu “Drvopromet” kazali su da preferiraju domaće i da u svojim trgovinama od ukupnog asortimana imaju više od 50 odsto bh. proizvoda, a nekih poput brašna, mlijeka i tjestenina čak 90 odsto. Međutim, dodaju, zakon je tako definisao da je ostavljen prostor za njegovo različito tumačenje. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Majko moja, bicemo GLADNI!
“Biće definisano šta je domaći proizvod, a to je onaj koji na deklaraciji ima oznaku BiH”
Moram da se smijem grohotom 😀