BRISEL, Evropska komisija je prihvatila procjenu vlade u Prištini da je Kosovo imalo rast bruto domaćeg proizvoda od 4 odsto u prošloj godini, ali je upozorila na loše posljedice budžetom predviđenog povećanja plata zaposlenima u strukturi vlasti od 30 do 50 odsto.
To je, navodi se u ekonomskoj analizi EK, u koju je imala uvid agencija Beta, u “suprotnosti sa obavezama datim u programu mjera utanačenim sa Međunarodnim monetarnim fondom.”
I “dovešće do pogoršanja konkurentosti cijena i veće neravnoteže u robnoj razmjeni sa inostranstvom, kao opadanja podstreka za otvaranje novih radnih mjesta.”
Komisija u Briselu ističe da je opozicija saopštila da će se žaliti ustavnom sudu zbog načina na koji vlada u Prištini želi da privatizuje Poštu i telekomunikacije Kosova, “što je uslov za restrukturaciju koji je postavio Međunarodni monetarni fond.”
U analizi se dodaje da je proizvodnja uglja porasla za 4,3 odsto, a električne energije za 16,7 proceneta, “čime je konačno prevaziđena veća potrošnja od 12,9 odsto” na kraju 2010.
“Međutim, gubici na sektoru električne energije od oko 40 odsto ukupnih isporuka su doveli do povećanja uvoza električne energije od 22,6 odsto za devet mjeseci prošle godine.”
Na Kosovu ima 335.000 nezaposlenih, pri čemu je bez posla preko 60 odsto nekvalifikovane radne snage.
“Zahvaljujući povećanju strane tražnje i skoku cijena metala izvoz Kosova je zabilježio rast od 78 odsto, mada sa veoma niske polazne osnove,” dodaje se u analizi, uz opasku da se spoljnotrgovinski deficit dalje povećao jer je i uvoz u 2010. godini porastao za 28 odsto.
Priliv neto stranih ulaganja je dostigao 191 milion evra, što pokriva samo 40 odsto platnog deficita Kosova.
Budžetski deficit vlade u Prištini u ovoj godini treba da dostigne 4,7 odsto BDP, a razlog su predviđenja sredstva za izgradnju autoputa do Albanije i povećanje plata.
“Ozbiljne pretnje su se nadvile nad budžet za 2011”, napominje EK, zato što nije izvjesno da će vlada u Prištini dobiti sredstva od donatora i prodati 75 odsto Pošta i telekomunikacija Kosova u postupku privatizacije. Beta