BANJALUKA, Svjetska ekonomska kriza značajno je pogodila oblast građevinarstva i dovela u vrlo tešku situaciju posebno velike firme, međutim, dodatnim angažovanjem i boljom organizacijom može da se održi i obim posla i da opstane na tržištu, smatra Aleksandar Cvijanović, generalni direktor Zavoda za izgradnju Banjaluka /ZIBL/.
On je Srni naglasio da ZIBL, kao dobitnik međunarodne zlatne zvijezde za svjetski kvalitet, želi da svoj uspjeh prenese i na druge subjekte u graditeljstvu, da se kvalitet građenja na ovim područjima podigne i da se objekti mogu graditi isključivo domaćim snagama.
“Moram da napomenem da su unazad par godina na sve ozbiljnije projekte traženi stručnjaci dali projektanti, da li izvođači iz vana. Mi smo sada to podigli na nivo da skoro sve objekte svih vrsta složenosti možemo sami da izvedemo”, rekao je Cvijanović.
On je naveo da je ZIBL učestvovao u projektima kao što su autoput Banjaluka – Gradiška, zgrade Vlade Srpske, Gradski olimpijski bazen u Banjaluci, gradske saobraćajnice, pasarele i drugim projektima koji su dobili međunarodne nagrade i priznanja za arhitekturu.
Cvijanović je istakao da ZIBL iako u većinskom vlasništvu grada Banjaluka nema ni u čemu monopol, te da je sve poslove koje radi za grad Banjaluku dobio na javnom tenderu.
“Firme koja ispunjavaju uslove mogle su da se jave i da učestvuju. Bilo je nekih koji su pokušali, ali su 50 odsto skuplji od nas i naših cijena”, rekao je Cvijanović.
Prema njegovim riječima, ZIBL je za par godina uspio da postane nezaobilazan faktor u bilo kom poslu koji je podrazumjevao prostorno plansku dokumentaciju, projektovanje, nadzor, te da zbog toga ne sumnja u budućnost Zavoda.
“Zavod je već toliko izrastao da je nama banjalučka regija postala tijesna i jedina šansa da bi se isprofilisali sa ovim kapacitetom i ovim što imamo namjeru da uređujemo jeste da pokrivamo širi prostor i isprofilišemo se kao vodeća konsultantska kuća u oblasti svih faza građenja u BiH i regionu”, rekao je Cvijanović.
Generalni direktor ZIBL-a smatra da je Društvo za zemljotresno inženjerstvo Srpske, koje je formirano kao rezultat jednog od naučno stručnih skupova koje i ZIBL organizuje, na putu da bude primljeno i u međunarodne asocijacije i pokreće aktivnosti kojima će se ta problematika dići na nivo koji obezbjeđuje kvalitetnu gradnju.
“Želimo da se gradnja u Banjaluci digne na nivo da se faktički izbjegne svaka mogućnost značajnijih oštećenja objekata i ne samo u Banjaluci nego na svim seizmički aktivnim područjima na prostoru bivše Jugoslavije”, rekao je Cvijanović Srni i dodao da tamo gdje je objekat korektno urađen u skladu sa projektima ne postoji opasnost od urušavanja usljed zemljotresa, iako ponekad postoji bojazan od nesavjesnog rada graditelja.