BEOGRAD, Prijedlog zakona o štrajku trebalo bi do kraja juna da bude dostavljen Skupštini Srbije na razmatranje, najavila je danas pomoćnik ministra rada i socijalne politike Radmila Bukumirić-Katić.
Ona na prvoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o štrajku, u Privrednoj komori Beograda podsjetila da je važeći zakon o štrajku iz 1996. godine.
“Cilj nam je bio da novi zakon bude što precizniji i jasniji, a koristili smo i iskustva Bugarske, Rumunije, Češke i Estonije”, kazala je Bukumirić-Katić.
Pravo na štrajk, kako je istakla, je obezbjeđeno Ustavom i može biti ograničeno samo zakonom, shodno prirodi ili vrsti djelatnosti.
“Po novoj definiciji štrajk je prekid zaposlenih radi ostvarivanja zaštite njihovih ekonomskih i socijalnih interesa i prava iz radnog odnosa”, kazala je ona.
Prema njenim riječima, osnovno načelo stupanja u štrajk je dobrovoljnost i rješavanje svih problema mirnim putem, uz poštovanje minimuma procesa rada i zaštite imovine.
Štrajkovi su podjeljeni na nekoliko vrsta – generalni, granski, za teritorijalne jedinice i kod poslodavca na štrajk upozorenja koji mora da traje jedan sat i štrajk solidarnosti koji traje 24 sata.
Odluku o stupanju u štrajk donosi nadležni organ sindikata ili većina od ukupnog broja zaposlenih u preduzeću.
Nacrtom zakona o štrajku predviđena je i obaveza prijavljivanja štrajka poslodvacu pet dana prije njegovog početka, a 15 dana za djelatnosti od opšteg interesa, a 48 sati za štrajk upozorenja.
Novina u zakonu su štrajkačke straže koje treba da obavještavaju zaposlene i javnost o sporu koji je nastao i o zahtjevima organizatora štrajka, kao i da obezbjede mirno organizovanje štrajka.
Štajk nije dozvoljen profesionalnim vojnicima, bezbjednosnim službama, vatrogascima, zaposlenima u zdravstvenim ustanovama za hitnu pomoć, u kontroli leta i državnim službenicima na visokom položaju. Beta