BANJALUKA, Donošenje tehničke regulative za utvrđivanje sistema ocjenjivanja usaglašenosti domaćih proizvoda sa regulativom EU otkloniće tehničke barijere izvozu i ojačati konkurentnost domaćih proizvoda – rekla je načelnik Odjeljenja za evropske integracije u Ministarstvu za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Nataša Žugić.
Žugićeva je istakla da je veoma bitno da ministarstva u Vladi RS, koja pripremaju i donose tehničke propise, budu upoznata o onome što će donijeti otvaranje tržišta i stupanje na slobodno tržište EU i zemalja u okruženju.
Ona je ovo rekla na seminaru o tehničkim regulativama EU i sistemima usaglašenosti, koji su organizovali Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS i projekt EU “Infrastruktura kvaliteta” radi upoznavanja organa uprave, ministarstava, privredne komore i drugih upravnih organizacija o okvirima pravnog regulisanja tehničke regulative EU i onog što čeka RS i BiH u procesu pridruživanja Uniji.
Žugićeva je naglasila da je cilj donošenje savremenih tehničih propisa i uređivanje oblasti kontrole i nadzora proizvoda na tržištu, uz istovremeno obezbjeđivanje da se na domaćem tržištu plasiraju samo sigurni proizvodi koji su prošli sve potrebne procedure kontrole.
“To podrazumijeva i sve procedure koje obezbjeđuju da se domaći proizvodi mogu plasirati i na strana tržišta”, dodala je Žugićeva.
Pomoćnik ministra u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Dragan Milović rekao je da se, zbog brzog tehnološkog i naučnog napretka i nemogućnosti da se ima toliko administracija koja bi pratila kvalitet proizvoda, došlo do novog pristupa u tehničkom zakonodavstvu EU, a to je da svi proizvodi ispunjavaju osnovne zahtjeve tzv. `javnog interesa` – očuvanje zdravlja ljudi i životinja, zaštita okoline i zaštita potrošača, pri čemu je sva odgovornost na proizvođaču.
Milović je istakao da proizvođač sada mora da ocijeni da li je njegov proizvod u skladu sa novim tehničkim propisima, pri čemu postoji nekoliko različitih šema.
“Kod jednostavnijih proizvoda dovoljno je da proizvođač da izjavu da je njegov proizvod usaglašen, a kod složenijih proizvoda i uređaja njegov proizvod mora da procijeni ovlaštena organizacija”, rekao je Milović, navodeći da će u BiH tu ovlaštenu organizaciju imenovati Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.