SARAJEVO, Ukidanje marži na osnovne životne namirnice ne može spriječiti rast cijena i u najmanju ruku je čudna i smiješna ovakva najava Ministarstva trgovine FBiH.
Kazali su ovo ekonomisti i potrošači nakon što je ministar trgovine FBiH Milorad Bahilj u četvrtak najavio da će predložiti ukidanje marži i “pustiti ekonomiji da radi svoje” s ciljem sprečavanja rasta cijena nakon poskupljenja energenata.
“Marže su uvedene da bi ograničile cijene. U smislu pristupa liberalizaciji tržišta, u ekonomskoj politici moglo bi se reći da je pozitivno ukidanje marži, ali u kontekstu prevencije poskupljenja ne može doprinijeti sprečavanju rasta cijena. To je vrlo čudan stav jer su se upravo marže isticale kao jedini instrument za sprečavanje poskupljenja”, istakao je ekonomski stručnjak Igor Gavran.
Dodao je da je Vlada FBiH, nakon poskupljenja brašna i hljeba, u prvoj fazi čekala da svjetske cijene pšenice padnu, a sada pušta da samo tržište reguliše cijene, što je još gore.
“Znači da Vlada nema plan kako intervenisati. Politika nedjelovanja ide u krajnost”, rekao je Gavran.
Ministar Bahilj u petak je kazao da će uskoro dati Vladi prijedlog da se ukinu marže jer nijedna svjetska ekonomija ne brani svoje stanovništvo uvođenjem marži.
“Treba dozvoliti slobodnu konkurenciju, ekonomiju i svojim kvalitetom će se proizvođači boriti da budu što jeftiniji. Pšenica je pojeftinila. Treba svi da se zdravom tržišnom konkurencijom bore za plasman. Potrošač će se sam odlučiti za jeftinije”, dodao je Basilj.
Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača “Futura” Mostar i član Vijeća za praćenje cijena FBiH, istakao je da BiH nije država u kojoj samo tržište može regulisati stanje jer je “prisutno previše špekulacija”.
“Ukidanje marži nije dovoljno da spriječi rast cijena. Potrebne su i druge mjere, poput većih subvencija u poljoprivedu, infrastrukturu. BiH ima dosta novca u stranim bankama koji bi trebalo usmjeriti u gospodarstvo, ali to zahtijeva menadžersku hrabrost i znanje koje ne vidim kod nas. Administrativne mjere kao što su marže ne donose rezultate i tomu smo bili svjedoci”, istakao je Bago.
Upravo je Vlada FBiH prošli mjesec donijela odluku o zamrzavanju marži (zarada) trgovaca i pekara na hljebu, brašnu, ulju i šećeru kako bi spriječila dalje divljanje cijena koje su pekari i mlinari pravdali poskupljenjem pšenice na svjetskom tržištu. Sudeći po rezultatima kontrole poštivanja ove odluke, koje smo dobili iz četiri kantonalne tržišne inspekcije, samo je u Livanjskom kantonu zabilježeno prekoračenje marži i to u sedam trgovina i pekara, koje su kažnjene s ukupno 7.000 KM. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
svaka čast, konačno neko ko zna odvojiti ekonomiju od socijale! ako je već želja vlasti da se nešto učini za socijalni položaj, to sigurno nije smanjenje mogućnosti preduzetnika za očuvanje likvidnosti i samim tim zadržavanja nivoa plata radnicima kojima će osigurati potrošnju, samim tim i socijalnu sigurnost i zadržavanje nivoa punjenja budžeta, vlast treba da odmah u startu, ako to ne može na drugi način, propisima uredi koliko od 17% (dakle, 2,3 ili 5%) ide direktno u socijalni program ili podsticaj poljoprivredi, dakle proizvodnji hrane za osnovnu ljudsku ishranu, nisu preduzetnici ti koji treba da provode socijalnu strategiju u državi.
Još jednom, svaka čast, ovi koji sebe nazivaju ekonomskim stručnjacima a pričaju protiv ekonomije ne treba davati prostora u medijima i pozivati ih da komentarišu nešto o čemu nemaju pojma!