BEOGRAD, Zlatko Dragosavljević, državni sekretar za rudarstvo u Srbiji, rekao je da bi za dvije nedjelje trebalo da bude odobreno poskupljenje uglja za široku potrošnju iz podzemnih rudnika od devet odsto. Ugalj iz podzemnih kopova za termoelektrane bi trebalo da poskupi 25 odsto.
“Srbija ima najjeftiniji ugalj u Evropi”, istakao je on na okruglom stolu „Ima li Srbija uglja za nove termoelektrane“ u organizaciji magazina Balkan.
Dragosavljević je ocijenio da je ugalj strateška mineralna sirovina za Srbiju od koje se proizvodi 70 odsto električne energije.
On je naveo da Srbija, bez Kosova, ima bilansne rezerve od oko 3,5 milijardi tona uglja, što je dovoljna količina za snabdijevanje postojećih i novih termoelektrana u narednih 100 godina.
Dragan Jovanović, direktor Termoelektrane i kopova Kostolac, je rekao da će biti dovoljno uglja do kraja radnog vijeka blokova u TE Kostolac i za jedan novi blok, čije je otvaranje planirano za 2019. Trenutno se, prema njegovim riječima, u Kostolcu otkopava 12 miliona tona uglja godišnje.
„Resursi u kopu Drvno bi trebalo do potraju do 2060. Kostolac istražuje i nova nalazišta. Kop Moravica prema prvim analizama ima 510 miliona tona eksploatacionih rezervi. Taj ugalj je čak boljeg kvaliteta od onog koji se danas iskopava. Na tom nalazištu se iznad uglja nalazi i 400 miliona kubika kvalitetnog šljunka“, kazao je on.
Najveći problem za razvoj projekata u industriji uglja je eksproprijacija, saglasili su se učesnici okruglog stola.
Radi se i na pripremi novog kopa Raljevo, iz kog bi se moglo iskopavati 13 miliona tona uglja godišnje. „Proizvodnja bi mogla da počne 2015, ali bi tad bila tri miliona tona, pa bi se narednih godina povećavala“, objasnio je on.
Profesor Milan Radovanović je rekao da se u svijetu bilježi rast proizvodnje uglja i investicija u termoelektrane. Prema njegovim riječima, u Kovinskom nalazištu postoji 192 miliona tona rezervi uglja lignita.
„Ako država ne uđe u posao otvaranja rudnika i termoelektrana s privatnim partnerom taj ugalj ostaje samo potencijal“, naglasio je on i dodao da se tokom krize pokazalo da je energetika jedini sektor u kom je kapital siguran.
Učesnici okruglog stola su se saglasili da je lignit u Srbiji manje kvalitetan ako se poredi sa onim u Njemačkoj.
Nebojša Ćeran, direktor RB Kolubara, rekao je da se kvalitet uglja u Kolubari razlikuje od kopa do kopa. Ugalj koji će tek biti eksploatisan će, prema njegovim riječima, biti manjeg kvaliteta od dosadašnjeg.
Zlatko Dragosavljević je rekao da će zakon o rudarstvu biti usvojen tokom godine, dok bi Strategija o mineralnim sirovinama trebalo da bude usvojena u junu.
On je rekao da se privreda intenzivno vraća na ugalj i to dobre i uspješne kompanije. „Građani neće moći u budućnosti da se griju na gas jer će biti preskup. Gas je za bogata društva koja ga nemaju i siromašna koja ga imaju“, kazao je on. Emg.rs
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.