BRISEL, Restrukturisanje grčkog duga “ne predstavlja opciju” jer bi to izazvalo ogromne probleme, kaže predsjednik evrozone i premijer Luksemburga Žan-Klod Junker.
Junker je rekao da “restrukturisanje grčkog duga nije opcija, jer bi to izazvalo ogromne probleme koji još nisu identifikovani, ukoliko uopšte to ikada mogu biti”.
Grčka, koja je u 2010. od (EU) i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) dobila 110 milijardi evra pomoći za spasavanje, ima najveći dužnički problem od svih članica zone evra.
Mnogi finansijski analitičari smatraju da Grčka ne može izbjeći restrukturisanje duga koje podrazumjeva da će vlasnici njenih obveznica izgubiti novac.
Grčki budžetski deficit, odnosno suma za koju budžetski izdaci premašuju prihode, iznosio je prošle godine 10,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), pokazali su podaci statističke službe EU, Evrostata.
To je znatno više od budžetskog manjka od 9,4 odsto BDP, koliko je procjenila vlada Grčke, poslije deficita od 15,4 odsto BDP u 2009, i takođe daleko iznad cilja u EU od tri odsto BDP.
Dug Grčke je narastao na 142,8 odsto BDP, a ukupna suma dostiže blizu 330 milijardi evra (489,5 milijardi dolara). To stavlja Grčku na čelo liste najzaduženijih članica EU, daleko ispred Italije, sa dugom od 119 odsto BDP i Belgije čiji dug dostiže 96,8 odsto BDP.
Premijer Jorgos Papandreu je napao one koji omalovažavaju Grčku i špekulišu o restrukturisanju grčkog duga, ukazavši da vlada te zemlje u potpunosti odbacuje takvu mogućnost. Tanjug