BEOGRAD, Vlada Srbije trebalo bi u maju da usvoji paket mjera za podsticaj privrede koji predviđa i uvođenje registra diskvalifikovanih lica, najavila je danas potpredsjednica Vlade Verica Kalanović.
Kalanovićeva je rekla da registar diskvalifikovanih lica predstavlja samo dio jedne mjere i odnosi se na registrovanje novih privrednih subjekata.
Ovaj registar spriječiće privrednike koji su u prethodnom periodu gurali firme u stečaj, izdavali veliki broj mjenica bez pokrića ili protiv kojih se vodi sudski postupak, da osnivaju nove kompanije.
I taj registar će upravo služiti da oni koji registruju novu firmu moraju da imaju predistoriju koja nije opterećujuća.
“Lista” privrednika koji ne ispunjavaju svoje obaveze će biti donijeta, prema Kalanovićevoj, jer je velikih broj njih napravio dugove prema povjeriocima i državi.
Potpredsjednica Vlade je kazala da su tako zatvarane firme i mnogi radnici ostavljeni bez plata, a povjerioci bez isplaćenih dugova, kao i da su ti privrednici u prethodnom periodu bez ikakvih kazni mogli da osnivaju nova preduzeća.
Privrednici koji budu bili u registru diskvalifikovanih lica, moći će regularno da posluju tek poslije dužeg vremenskog perioda, u zavisnosti od onoga što su ostavili kao dio svog prethodnog poslovanja, rekla je Kalanovićeva.
Kalanovićeva je kazala da je paket mjera zamišljen, sa jedne strane kao ozbiljno stimulativan za podršku privredi, a sa druge strane kao povećavanje discipline kao što je i registar diskvalifikovanih lica.
U osnovu su to tri mjere, jedna za povećanje zaposlenosti, druga za poboljšanje likvidnosti i treća za jačanje finasijske discipline.
Govoreći o mjerama za povećanje likvidnosti, Kalanović je najavila da će država donijeti odluku, odnosno obavezu, da svoje dugove i dugove preduzeća čiji je osnivač definiše sa rokom plaćanja od 60 dana.
Kalanovićeva je istakla da postoji veliki broj privrednika koji imaju kredite i visoke kamate.
Povećanje likvidnosti će biti obavljeno kroz razgovore sa poslovnim bankama o suštinskom reprogramu dugovanja privrednih subjekata prema poslovnim bankama i Fondu za razvoj i preporuke da ti reprogrami budu izvedeni u periodu od 12 mjeseci, a da rok otplate bude produžen, zaključila je potpredsjednica Vlade. Tanjug