SARAJEVO, Bosanskohercegovačke kompanije ostvarile su prošle godine ulaganja u inostranstvu od 69 miliona evra, preliminarni su podaci Centralne banke BiH.
U ovoj instituciji kažu da nemaju konkretne podatke o tome koje kompanije su zabilježile direktna strana ulaganja i u koje zemlje su investirale s obzirom na to da prvi put rade statistiku ove vrste.
“Podatke o tome imaćemo polovinom godine”, rečeno nam je u ovoj instituciji.
Igor Gavran, projekt menadžer u Sektoru za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH, kaže da do sada nijedna institucija nije vodila statistiku o stranim direktnim investicijama BiH u inostranstvu, zbog čega ovakve informacije, između ostalog, nisu mogle biti prezentovane na mnogim važnim skupovima.
“Ukoliko se statistika pokaže tačnom, cifra od uloženih 69 miliona evra nije zanemarljiva s obzirom na stanje u bh. privredi, ali i činjenicu da je 2010. godine još vladala recesija”, kaže Gavran.
Napominje da nije loše što bh. kompanije proširuju tržište, ali da je to istovremeno i pokazatelj da im je lakše investirati vani nego u BiH, a što je nepovoljna okolnost.
Jedno od najvećih ulaganja bh. kompanija u inostranstvu je nedavno otvaranje “Violetine” fabrike u Hrvatskoj u vrijednosti 12 miliona evra. S obzirom na to da je fabrika građena prošle godine, vjerovatno da jedan dio od 69 miliona ukupnih direktnih stranih investicija bh. kompanija u prošloj godini otpada i na ovo ulaganje.
Iako će statistika CB BiH dati precizne podatke o ulaganjima u inostranstvu, neke investicije su poznate i registrovane su u medijima. Između ostalog, FEAL iz Širokog Brijega kupio je firmu u Austriji, grupacija MIMS porodice Selimović ušla je u vlasništvo medijske kompanije “Business.hr” u Hrvatskoj, “Prevent” je preuzeo vlasništvo u kompaniji AD “Brodovi” Split.
Međutim, da li su ova ulaganja registrovana kao ulaganja bh. kompanija zavisi od toga da li su investicije vođene iz dijelova ovih kompanija u BiH.
Najveći poslijeratni bh. ulagač u inostranstvu je firma “Mepas” iz Širokog Brijega, koja je preuzela “Saponiju” iz Osijeka, “Koestlin” iz Bjelovara, “Brodomerkur” iz Splita i “Marasku” iz Zadra.
U veća ulaganja spadaju i investicija konjičkog “Prominvesta” u fabriku “Albbos” u Albaniji, MIMS-ovo preuzimanje fabrike “Marinada” u Hrvatskoj, ulaganje u Austriji mesne industrije “Brajlović”. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.