BEOGRAD, Vicepremijer Srbije Božidar Đelić izjavio je da je od 2001. Srbija od Evropske unije dobila 3,6 milijardi evra bespovratne pomoći, a ako bi se uračunali i nekomercijalni krediti 6,9 milijardi evra.
Božidar Đelić je novinarima prije početka konferencije povodom 10 godina saradnje EU sa Srbijom rekao da se građani pitaju gdje je taj novac investiran. On je naveo da je samo u energetiku uloženo 1,2 milijardi evra, značajna sredstva u Elektroprivredu Srbije, pa Srbija za 11 godina nije imala nijedan dan restrikcija. Novac je upotrebljen i za unapređenje rada institucija, pravosudni sistem, ali i za unapređenje vodovoda, rekao je Đelić.
“Najveći pojedinačni donator Srbije je Njemačka, koja je uložila 980 miliona evra, od čega je 450 miliona bespovratne pomoći”, kazao je Đelić.
Ministar Njemačke za ekonomsku saradnju i razvoj Dirk Nibel je kazao da je Njemačka mnogo novca uložila u razvoj obnovljivih izvora energije u Srbiji. On je rekao da Njemačka podržava Srbiju na putu ka EU i ukazao da Srbija mora da radi na gradnji pravne države, demokratiji i poštovanju ljudskih prava i na razvoju tržišne ekonomije, što je uslov za ulazak u Uniju.
Šef kancelarije EU u Srbiji Vensan Dežer je kazao da je EU ključan partner Srbije, kojoj je od 2001. pomogla donacijama i zajmovima, prosječno 770 evra po stanovniku. On je istakao da Srbija na putu ka EU osim ispunjenja standardnih uslova treba da smanji trgovinski deficit.
Ambasadorka SAD u Srbiji Meri Vorlik kazala je da njena zemlja podržava Srbiju u nastojanjima da ispuni uslove za prijem u EU i dodala da su SAD druge na listi pojedinačnih zemalja, sa uloženih 810 miliona dolara u Srbiju.
Država dobila 634,6 miliona dolara donacija
Novčane donacije uplaćene na račun Narodne banke Srbije u korist državnih organa i organizacija u Srbiji od 2000. do kraja marta 2011. bile su 634,7 miliona dolara, navodi NBS.
Donacije i humanitarna pomoć iz inostranstva primaju se na osnovu zakona iz septembra 2001, a primaoci mogu biti državni organi, lokalna samouprava, javna preduzeća i druge organizacije koje ne ostvaruju dobit i domaće i strane humanitarne organizacije.
Pomoć iz inostranstva može biti u robi, uslugama, novcu, hartijama od vrijednosti, imovinskim i drugim pravima. Emg.rs, Beta