ATINA, „Katastrofalna“ finansijska situacija u Grčkoj proganja države-članice evrozone. Papandreu zatražio od EU da ostavi njegovu zemlju na miru.
Evropska Unija (EU) i njena uža zona zajedničke valute suočeni su sa mogućnošću novih zahtjeva Grčke da joj se finansijski pomogne, u vrijeme kada mediji na kontinentu ižvještavaju da „katastrofalna“ finasijska situacija u toj zemlji proganja države-članice evrozone.
Grčki socijalistički premijer Jorgos Papandreu je zatražio „naročito od EU da ostavi njegovu zemlju na miru kako bi obavila svoj posao“, ali je ministar finansija Jorgos Papakonstantinu kasnije upozorio da će vlastima u Atini možda biti potrebno još gotovog novca za podršku, javila je francuska novinska agencija AFP.
„Treba da planiramo naše sljedeće korake u 2012. i 2013, pa Grčka može ili da se okrene tržištima ili koristi nedavnu odluku Evropskog savjeta koja omogućava da Evropski fond za spasavanje kupi grčke obveznice,“ izjavio je ministar Papakonstantinu poslije sastanka probrane grupe članica evrozone u noći od petka na subotu u Luksemburgu.
Ranije ove sedmice je najpoznatiji njemački politički magazin “Špigel” objavio da je zvanična Atina najavila mogući izlazak iz valutnog saveza u kome se nalazi 17 od 27 članica članica EU.
Evro je sljedstveno za samo nekoliko sati izgubio jedan cent vrijednosti u poređenju sa američkim dolarom.
Britanski sekretar za finansije Džordž Ozborn je odmah izjavio da vlada u kojoj sjedi nije voljna da učestvuje u daljem spasavanju Grčke.
„Postoje neka veoma teška pitanja na koja Grčka mora da odgovori, budući da je čitava pretpostavka kada je evrozona prošle godine sastavljala paket pomoći, bila da će se ta zemlja vratiti na tržišta iduće godine i tamo zajmiti,“ kazao je ministar Ozborn za britansku medijsku kuću Bi-bi-si (BBC). Tanjug