SARAJEVO, BiH će moći da upravlja fondovima EU tek onda kada nadležne evropske institucije ustanove da se finansijska kontrola i upravljanje u zemlji vrši na ispravan način, rekao je šef Sekcije Operacija za ekonomski razvoj, prirodne resurse i infrastrukturu u Delegaciji EU u BiH Johan Hese.
Na dvodnevnoj konferenciji o Javnoj internoj finansijskoj kontroli /PIFC/ za državni nivo vlasti, koja je počela danas u Sarajevu, Hese je istakao da je interes BiH da ima jaku internu finansijsku kontrolu, “jer nema drugog načina da se javnim sredstvima upravlja na dobar način”.
“Ako želite da imate vrijednost za novac koji plaćaju poreznici, morate imati internu kontrolu koja dobro funkcioniše, odnosno javna administracija i ministri moraju biti odgovorni za svoje oddluke i za način na koji troše novac”, naglasio je Hese.
Prema njegovim riječima, jaka interna finansijska kontrola u BiH je bitna i za legislativu EU koja ima važnost u nekoliko aspekata, a jedan je jer je ugovorna obaveza u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/.
“Ako želite da postanete zemlja kandidat i dobijete status kandidata, poslaćemo vam i upitnik u kom ćemo vas pitati i o progresu u ovoj oblasti”, rekao je Hese, dodavši da je mudro da BiH napreduje koliko može u svim oblastima, a pogotovo u pitanjima vezanim za javnu internu finansijsku kontrolu.
Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić rekao je da realizacija strategije PIFC-a podrazumijeva uspostavljanje organizacijiskih struktura u Ministarstvu, kao što je osnivanje Centralne harmonizacijske jedinice i samostalnog Odjeljenja unutrašnje revizije koje, svaka u okviru svoje nadležnosti, predstavljaju poluge za uvođenje zaokruženog koncepta PIFC-a u institucijama BiH.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo je već okončalo ove aktivnosti,a u okvirima svoje nadležnosti snažno podržava funkcionisanje tijela za koordinaciju aktivnosti iz ove oblasti s tijelima na entitetskom nivou.
“Osnov svakog ozbiljnog posla su kadrovi, a osnovi koncepta PIFC-a su upravljačka odgovornost. Iskustva drugih, ali i iskustva BiH pokazuju da nije moguće provesti savremeni koncept reforme ukoliko oni koji nose menadžersku odgovornost nisu odgovorni za rezultate, odnosno za konkretne učinke”, istakao je Vrankić.
Direktor Centralne jedinice za harmonizaciju Ministarstva Ranko Šakota rekao je da je današnja konferencija posvećena razvijanju svijesti rukovodilaca u institucijama BiH koji treba da suštinski shvate šta je to novo u ovom konceptu, koji je već počeo i koji će biti realizovan u narednih pet do sedam godina.
“Novo je uvođenje finansijskog upravljanja i kontrole, kao instrumenta koji se inače koristi u privatnoj praksi,a koji je izdefinisan i preporučen od nadležnih direkcija Evropske komisije, u zemljama koje prolaze proces pridruživanja”, pojasnio je Šakota, dodavši da se ovaj koncept primjenjuje u Sloveniji, Hrvatskoj i zemljama u okruženju.
Prema njegovim riječima, praktična primjena javne interne finansijske kontrole je već krenula, jer su na nivou institucija BiH, Republike Srpske, Federacije BiH usvojeni strateški dokumenti koji su definisali na koji će način biti uveden ovaj koncept.