BEOGRAD, Radnici preduzeća iz sastava “Nibens grupe” pokušaće da nakon hapšenja vlasnika te grupacije Mila Đuraškovića nađu rješenje kako se kompanije ne bi zatvorile.
Predstavnik Sindikata Puteva Beograda, kompanije koja posluje u okviru Nibens grupe, Bojan Jeftović, je rekao da su iznenađeni hapšenjem Đuraškovića i još sedam lica, jer su juče razgovarali o isplati zaostalih zarada, a da sada “dogovor pada u vodu”.
On je kazao da s predstavnicima suda pokušavaju da nađu rješenja kako da se “spase firma da ne propadne zbog bahatog ponašanja pojedinih osoba”.
Jeftović je kazao da je Đurašković radnicima Puteva Beograda ostao dužan prosječno oko 45.000 dinara. U toj kompanji je zaposleno oko 850 radnika. Prema njegovim riječima, i u ostalim kompanijama koje posluju u okviru Nibens grupe radnicima se duguju zarade.
Radnici preduzeća iz sastava “Nibens grupe” nekoliko puta su protestovali u Beogradu zbog neisplaćenih zarada i regresa u 2009. i 2010. godini i tražili da se preispita privatizacija tih preduzeća. Ta preduzeća zapošljavaju oko 5.000 ljudi.
U sastavu “Nibens grupe” je pet preduzeća – Preduzeće za puteve Beograd, Vojvodinaput-Bačkaput i preduzeća za puteve Niš, Vranje i Kragujevac.
Vlasnik “Nibens grupe” Milo Đurašković, i još sedam osoba uhapšeni su jutros u Beogradu zbog zloupotrebe službenog položaja, čime su pribavili imovinsku korist u vrijednosti od 15 miliona evra, rečeno je u policiji. Kako su naveli iz policije, oni su za više od 32 miliona evra oštetili preduzeće “Fam Kruševac” koje se bavi proizvodnjom maziva.
Hapšenje neće ugroziti poslovanje FAM-a
Uprava Fabrike maziva (FAM) iz Kruševca je saopštila da hapšenje vlasnika Nibens grupe Mila Đuraškovića i njegovih saradnika, među kojima su generalna i finansijska direktorka FAM Ljiljana Kostić i Milica Bradić, neće ugroziti poslovanje te kompanije.
“Fabrika normalno nastavlja sa radom”, navodi se u saopštenju uprave FAM i ističe da “FAM zadržava kontinuitet u poslovanju sa svim dobavljačima i kupcima, i redovno izmiruje svoje obaveze prema državi, zaposlenima i poslovnim partnerima”.
Podsjeća se i da je FAM za prva četiri mjeseca ove godine ostvario najveći fizički obim prodaje za posljednjih 20 godina.
FAM je prodat na tenderu 2007. godine, nakon što je izdvojen iz sistema NIS-a. U konkurenciji 10 ponuđača, fabriku je za 25 miliona evra kupio konzorcijum Preduzeća za puteve Beograd i kompanije Petrobard čiji je vlasnik Milo Đurašković, što je bila najviša cijena koju je jedno kruševačko preduzeće dobilo u postupku privatizacije.
U poslovne teškoće FAM je zapao u oktobru 2010. godine kada mu je, zbog dugova putarskih firmi Nibens grupe za gorivo, blokiran račun na inicijativu NIS-a.
Najveći iznos blokade FAM je, kako je Ljiljana Kostić prije mjesec dana saopštila medijima, zabilježio u decembru 2010, oko 3,6 milijardi dinara, a od sredine januara ove godine je iznos blokade nešto iznad jedne milijarde.
Kostić je tada navela da “u blokadi nema ni jednog dinara dugovanja FAM-a, već je riječ o dugovima sistema”, te da je sam FAM u prošloj godini ostvario “prihod od 250 miliona i dobit od oko 60 miliona dinara”.
U Fabrici maziva je oko 200 zaposlenih, a prosječna zarada u 2010. iznosila je 52.097 dinara neto, odnosno 85.881 dinar bruto.
Prema nezvaničnim informacijama, Upravni odbor FAM-a je sutra trebalo da sa predstavnicima Gaspromnjefta finalizira dogovor o prodaji firme NIS-u koji se pominje i kao jedan od najvećih povjerilaca te fabrike. Beta