BANJALUKA, Zaduženost po stanovniku u poslovnim bankama u BiH je od 2007. do 2010. godine povećana za 40 odsto, dok je u zemljama regiona taj procenat znatno niži.
To su pokazali rezultati istraživanja nivoa zaduženosti stanovništva u poslovnim bankama u zemljama regiona, koje je sprovedeno u Srbiji, a koje je obuhvatilo samo zaduženost fizičkih lica u bankama.
Dinamika rasta zaduženosti u Srbiji u pomenutom periodu bila je nešto manja i iznosila je 29 odsto, a dugovanja po stanovniku u Hrvatskoj su u istom periodu porasla za 14 odsto.
Prema rezultatima istraživanja, prosječna zaduženost po zaposlenom u BiH u 2010. godini je iznosila oko 5.500 evra, što je izuzetno visoka zaduženost u odnosu na prosječnu platu, koja je u februaru ove godine iznosila 818 maraka.
U strukturi rasta zaduženosti su najvećim dijelom bili zastupljeni stambeni krediti i krediti za refinansiranje.
U analizi istraživanja zaduženosti se navodi da najveću opasnost u budućem periodu za stanovništvo u BiH i zemljama u regionu predstavlja značajna neuravnoteženost rasta kreditne zaduženosti i rasta prosječnih zarada.
– Ovakav trend bi mogao u budućem periodu mnoge građane dovesti do velikih problema u otplati kredita – navodi se u rezultatima istraživanja.
Isto smatra i profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica, koji je istakao da u periodu krize i otežanih privrednih aktivnosti, koje su posljednjih godina prisutne u BiH i zemljama regiona, svaki rast zaduženosti stanovništva može da bude veliko opterećenje.
– Rast zaduženosti u nepovoljnom periodu je doprinio povećanju broja zahtjeva za prolongiranjem otplate kredita na godinu ili dvije, kako u Srbiji, tako i u BiH – istakao je Vukmirica.
Dodao JE da ipak treba imati u vidu da su, bez obzira na rast zaduženosti od 40 odsto, stanovnici BiH i dalje znatno manje zaduženi u odnosu na stanovnike u zemljama regiona.
– To je zato što se u BiH i dalje veoma mali procenat radnika zadužuje u odnosu na ukupan broj zaposlenih – istakao je Vukmirica. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Otkud ovakav skepticizam kad smo mi najbolji.
Novinar je upropastio istraživački napor. Šta znači zaduženost po stanovniku, pa onda po zaposlenom. Rast kredita iznosio je 11% a ne 40%. S druge strane nema podataka o stanju dug/zaposleni iz Srbije i Hrvatske, ali se konstatuje da je 5.500 Eurića izuzetno visoka zaduženost. Pitanje u odnosu na šta?