BEOGRAD, Jačanje dinara pogubno je za privredu, a apresijacija nema nikakvo realno utemeljenje ni u rastu izvoza, ni u povećanoj proizvodnji, to je jedna politička mjera zbog koje ćemo imati velike loše posljedice, rekao je danas Dragoljub Vukadinović, predsjednik UO Metalac, koja je jedan od najvećih izvoznika u Srbiji.
U uslovima kada je početkom godine jedan evro koštao 107 dinara, a danas je 96 i gdje je nekoliko godina unazad prosječna inflacija od sedam do 11 odsto, nemoguće je da investiramo i da privučemo investicije, kazao je Vukadinović na konferenciji “Srbija na putu ka evropskim standardima poslovanja” u organizaciji Ekonom:east Media Group.
Borba za opstanak razlog za standardizaciju
Borba za opstanak kompanija na tržištu je najveći razlog za standardizaciju i sertifikaciju, kazao je danas Marinko Ukropina, direktor kompanije SGS u Srbiji.
U Srbiji je oko 1.750 zvanično akreditovanih kompanija, dok je 3.000 onih koji su nezvanično akreditovani i taj broj je vrlo diskutabilan jer takve firme ili nemaju uopšte zaposlene ili imaju po dva zaposlena, nemaju akreditacija, a učestvuju u javnim nabavkama, rekao je on.
“Svi organi, odnosno sve institucije, moraju da učestvuju u primjeni sertifikata i akreditiva koji su u skladu sa onima u EU, u suprotnom ništa ne znače ako ih samo posjeduju”, rekao je Ukropina.
U zemlji je, kako je rekao Ukropina, dosta proizvoda koji su povučeni sa evropskog tržišta.
“Nijemci se čude kakvo gorivo trošimo i koliko je ono slabijeg kvaliteta u odnosu na evropska tržišta i na osnovu toga prilagođavaju svoje automobile i opremu za prodaju na ovom tržištu”, kazao je Ukropina i zaključio da “nam u Evropi niko neće zabraniti da izvozimo kajmak i šljivovicu, ali da oni moraju biti u skladu sa evropskim standardima”. Emg.rs