BEOGRAD, Gotovo dvije trećine studenata po završenom školovanju želi da napusti Srbiju, pokazalo je istraživanje na Beogradskom univerzitetu.
Istraživanje je pokazalo i da većina studenata smatra da je veza presudna prilikom zapošljavanja, a čak 53 odsto akademaca nema povjerenja ni u jednu instituciju u državi.
Broj studenata koji želi da napusti zemlju, iako veliki, blago je pao u odnosu na prošlu godinu (sa 66 na 63 odsto), a kao najčešći razlozi za odlazak preovladavaju ukazivanje prilike i dalje školovanje.
“Možda je na to uticala činjenica da čak 39,8 odsto studenata smatra da je prilikom zapošljavanja najbitnija veza. Oko 28 odsto misli da je ključan faktor za posao lična sposobnost, 20,9 odsto bitnom smatra diplomu, dok je preporuka važna za 11 odsto studenata”, objašnjava Jelena Trbović iz Marketing radionice Ekonomskog fakulteta, koja je uz pomoć agencije Sors organizovala istraživanje.
Psihoterapeut Zoran Milivojević ovoliki broj studenata koji želi da ode tumači činjenicom da država ne podržava dovoljno mlade i obrazovane ljude.
“Mlad čovjek ima određene potrebe nakon što je godinama učio i trudio se. Želi da se zaposli, da od plate može da živi, da ima perspektivu u smislu napredovanja i povećanja zarade, ali i da u dogledno vrijeme može da osnuje porodicu i kupi svoj stan. A kod nas postoji močvara i svaki pomak nabolje je previše spor”, kaže on.
Milivojevič dodaje i da “postoji i arogancija države prema građanima i sve to u kombinaciji sa ekonomskom krizom za posljedicu ima rast pesimizma kod mladih i želju za odlaskom. Država bi trebalo ozbiljno da se zabrine zbog ovakvih podataka jer joj odlazi najobrazovaniji dio populacije”.
“Zanimljiv je podatak koji se odnosi na mjesečne izvore finansiranja, jer najveći procenat, čak 77,3 odsto studenata, izdržavaju roditelji”, ističe Anita Milijić, član marketing radionice. Press