PODGORICA, Centralna banka (CB) Crne Gore je saopštila da bi inflacija u toj zemlji do kraja godine mogla da bude u rasponu od 3,5 do 5,75 odsto.
Prema ovoj ocjeni, uvećana stopa inflacije, u odnosu na ranije predviđenu, posljedica je povećanja cijena hrane i energenata u martu, pod uticajem spoljnih faktora.
Savjet je zaključio da su u crnogorskoj ekonomiji “određeni rizici” još prisutni i da postoji “potencijalna ranjivost”, navodi se u saopštenju.
Posebna pažnja je posvećena nelikvidnosti u privrednom sistemu i fiskalnim prijetnjama. U bankarskom sistemu najizraženiji rizik je “kreditni rizik”, povezan sa rastom loše aktive i gubitkom koji umanjuje kapital banaka, dok je likvidnost bankarskog sistema na visokom nivou.
Pored toga, u ovom trenutku, prema ocjeni Savjeta CB, nema prijetnji finansijskoj stabilnosti na tržištu osiguranja, kao ni na tržištu kapitala, iako indikatori na tim tržištima pokazuju stanje stagnacije.
Savjet CB je usvojio izvještaj glavnog ekonomiste za 2010. godinu u kome je konstatovano da je Crna Gora lani ušla u pozitivne zone ekonomskog rasta, ali da je on bio usporen i suočen sa brojnim izazovima. Preduzete mjere ekonomske politike tokom prethodnog perioda su djelimično ublažile uticaj djelovanja krize.
Ono što je pozitivno i što potvrđuje da je kriza povjerenja prošla jeste kontinuirani trend rasta štednje stanovništva od sredine 2009. godine. Depoziti stanovništva su porasli za 107,9 miliona evra ili 12,8 odsto u 2010. godini, a pasivne kamatne stope su ostvarile pad.
Budžetski prihodi i rashodi su tokom 2010. godine bili pod uticajem recesivnih kretanja, tako da je ostvaren budžetski deficit u iznosu od 2,8 odsto BDP-a. Spoljni dug je povećan za 11,4 odsto, čemu je najvećim dijelom doprinijela emisija evroobveznica u iznosu od 200 miliona evra. Ukupan javni dug u Crnoj Gori povećan je sa 38 odsto na 42 odsto procjenjenog BDP-a.
Tržište kapitala je i u 2010. bilo oslabljeno, što oslikava pad prometa za 86 odsto, kao i opadanje svih indeksa. Stoga je u 2010. godini došlo do porasta broja nezaposlenih za 6,4 odsto i smanjenja broja zaposlenih za 7,1 odsto.
U 2010. ostvaren je neto priliv stranih direktnih investicija u iznosu od oko 542 miliona evra ili 17,9 odsto BDP-a. Postojeći priliv se može ocijeniti kao izuzetno visok i prema učešću stranih direktnih investicija u BDP-u Crna Gora je i dalje u vrhu evropskih privreda u tranziciji.
Crna Gora ima i dalje veliki potencijal za privlačenje stranih direktnih investicija, ocijenila je CB, uz očekivanje investiranja u energetiku, turizam i infrastrukturu. Beta