PARIZ, Lideri osam industrijski najrazvijenijih privreda svijeta grupe G8 saglasni su da se svjetski privredni oporavak sve manje oslanja na podsticajne mjere, iako rast cijena roba prigušuje dalje jačanje aktivnosti.
U saopštenju koje će biti objavljeno po završetku dvodnevnog samita G8 u Francuskoj, čiju je kopiju dobila na uvid agencija Reuters, evropske države, SAD i Japan redom su pristali voditi računa o održivosti svojih državnih finansija. “Globalni oporavak dobija na snazi i ne oslanja se više isključivo na mjere podsticaja. Međutim, rizici za slabljenje aktivnosti i dalje su prisutni i spoljne i unutrašnje neravnoteže i dalje zabrinjavaju”, kaže se u saopštenju.
“Oštar rast cijena roba i njihova pretjerana promjenjivost predstavljaju značajnu kočnicu za oporavak. U tom kontekstu dogovorili smo se da ćemo ostati fokusirani na poteze koji su potrebni da bi se povećala stabilnost državnih finansija, ojačao oporavak i poboljšala zaposlenost, smanjili rizici, te zagarantovao snažan, održiv i uravnotežen rast, takođe i kroz strukturne reforme”, stoji u saopštenju.
“Evropa je usvojila opsežne pakete mjera kako bi nadvladala dužničku krizu s kojom se suočilo nekoliko zemalja, i nastaviće odlučno rješavati takvu situaciju i sprovoditi oštru fiskalnu konsolidaciju, zajedno sa strukturnim reformama, kako bi podržala rast”, navodi se.
“SAD će sprovesti jasan i vjerodostojan kratkoročan plan fiskalne konsolidacije, koji će podržavati stvaranje novih radnih mjesta i privredni rast. U Japanu će se vlasti parelelno prikupljanju sredstava za obnovu zemlje nakon katastrofe baviti i pitanjima održivosti državnih finansija”, kaže se u saopštenju. Hina