SARAJEVO, Pristup BiH Evropskoj uniji /EU/ i njenom jedinstvenom tržištu podrazumijeva primjenu sistema elektronske javne nabavke kao javnog servisa koji će sve zemlje članice trebati da pruže ponuđačima iz cijele EU – rekla je danas predstavnica Evropske komisije Marija Farar-Hokli.
Ona je na konferenciji “Informacione tehnologije u sistemu javnih nabavki u BiH”, koja se održava u Sarajevu, istakla da će se primjenom elektronskog sistema unaprijediti sistem javnih nabavki i istovremeno napraviti značajne uštede u tom okviru.
Direktorka Agencije za javne nabavke BiH Đinita Fočo rekla je da Zakon o javnim nabavkama, koji je BiH usvojila 2004, a počela primjenjivati od 2005. godine, osim već učinjenih, mora pretrpjeti i dodatne promjene, a da će kasnije morati da usvoji i novi zakon.
Ona je navela da je Izvještaj Evropske komisije pokazao da zbog slabe primjene zakona na terenu, BiH stagnira u ovoj oblasti, te da je Agencija pripremila Nacrt zakona o javnim nabavkama, o kojem će finalna rasprava biti održana narednog mjeseca.
“Iskorak naprijed za nas će predstavljati i početak primjene ovog sistema jer je on pretpostavka za razvoj elektronskih javnih nabavki. Zbog toga ćemo morati uraditi sveobuhvatnu analizu potreba, stanja i troškova koji će nastati njegovim uvođenjem, na osnovu koje ćemo tražiti donatora koji bi podržao izradu veoma skupog softvera”, rekla je Fočo.
Ona je dodala da će BiH morati dobro razmisliti kako će uvesti sistem elektronskih nabavki, te ocijeniti njegovu ekonomsku opravdanost.
“Još imamo dovoljno vremena jer prema strategiji koju je usvojio Savjet ministara, rok za primjenu ovog sistema je 2015. godina”, rekla je Fočo.
Ona je naglasila da EU budno prati sva dešavanja u oblasti javnih nabavki, te izrazila očekivanja da će BiH dobiti direktive po kojima će ukloniti uočene nedostatke.