LONDON/MOSKVA, Evropski monopol na čelnu funkciju u MMF-u bi trebalo da prestane i zato kandidatura francuske ministarke finansija Kristine Lagard nije najbolje rješenje.
To je ocijenjeno u posljednjem izdanju londonskog nedjeljnika Ekonomist.
Konzervativni list ocijenjuje da još uvijek nije kasno, iako je kandidatura Lagardove već ozvanična i podržana od strane mnogih država unutar i van Evropske unije, da zemlje sa brzo rastućim ekonomijama istaknu svog kandidata za čelnika MMF, a Sjedinjene Američke Države podrže taj prijedlog.
Time bi se stekli uslovi za okončanje višedecenijskog prvenstva koje je do sada Evropa imala kad je riječ o vodećoj funkciji u MMF, piše Ekonomist, uz napomenu da je “jedno biti uspješan ministar finansija u evrozoni”, dok je sasvim drugo pokazivati sposobnost na poslovima izvršnog direktora Fonda, koji je zajedno sa Svjetskom bankom glavna međunarodna finansijska institucija.
Mjesto generalnog direktora MMF ostalo je upražnjeno pošto je prije dvije nedjelje zemljak Lagardove, francuski ministar finansija iz 1990-tih Dominik Stros Kan uhapšen u Njujorku pod optužbom da je pokušao da siluje jednu hotelsku sobaricu, poslije čega je morao da podnese ostavku.
Uticajno londonskog glasilo odaje, inače, priznanje Lagardovoj zbog njene već dokazane vještine u pregovaranju, što je iskazala radeći u francuskoj vladi, ali ukazuje da ona nema, poput njenog prethodnika Dominik Stros Kana, potrebno znanje u ekonomiji, jer je kao ministar finansija uglavnom bila “ogledalo” Jelisejske palate, odnosno francuskog predsjednika Nikole Sarkozija.
Ekonomist takođe ukazuje da je Lagardova bila i jedan od kreatora i glavnih ličnosti u traženju rješenja za veliku dužničku krizu koja je u protekle dvije godine pogodila Grčku i još neke “periferne” članice zone evra i da je riječ o poslu koji ni izbliza nije završen.
Tri uticajne članice grupacije BRIK – Indija, Ruska Federacija i Narodna Republika Kina – saopštile su u četvrtak da još nisu odlučile koga će podržati na mjestu prvog čovjeka MMF. Južnoafrička republika, uz Brazil takođe iz BRIK, insistirala je da bi sljedeći čelnik Fonda trebalo da bude iz neke od zemalja u razvoju. Ruski premijer Vladimir Putin je, međutim, u petak kazao da će Moskva podržati izbor Lagardove, koja je već dobila podršku Njemačke, Belgije i mnogih drugih člnica EU. SAD su, izjavom državne sekretarke Hilari Klinton, stavile do znanja da se neće usprotiviti kandidaturi Lagardove.
Susin: “Grčka veza” smijenila Kana
Sve teža finansijska kriza u Grčkoj i namjera Vašingtona da to iskoristi za slabljenje evrozone razlozi su ostavke Stros Kana, tvrdi ruski ekonomista Jegor Susin.
Stros Kan je, naime, bio ozbiljan kandidat na sljedećim izborima za francuskog predsjednika i veliki konkurent sadašnjem šefu države Nikoli Sarkoziju, za koga mnoga evropska i američka glasila navode da je u veoma bliskim odnosima sa vladajućim krugovima u SAD.
Susin, međutim, tvrdi, da je čitava afera oko donedavnog čelnika MMF “zakuvana” u Vašingtonu, kako zbog “defamiranja” evrozone i privlačenja investitora na tržište SAD, tako i učestalih izjava Stros Kana da je dolaru kao vodećoj svjetskoj valuti “odzvonilo”.
Ruski ekonomisa ističe da SAD imaju razloga za zebnju pošto krajem juna bude okončana realizacija polugodišnjeg programa jačanja likvidnosti američke privrede, u vrijednosti od 600 milijardi dolara pod okriljem Uprave federalnih rezervi (Fed).
Američka centralna banka ne može, kako objašnjava Susin, “vječno” da štampa dolare bez pokrića za podsticanje rasta domaće privrede, već se mora osigurati dalji, ogroman priliv sredstava koje već godinama međunarodni investitori izdavajaju za kupovina hartija od vrijednosti vlade SAD.
MMF, sada poslije odlaska Stros Kana, faktički upravljaju Amerikanci preko svog državljanina, vršioca dužnosti Džona Lipskog.
Američka i druga međunarodna glasila do sada su, uglavnom, iznenadno hapšenje Stros Kana povezivali sa njegovom ranije izraženom sklonošću da se “napadno druži” sa ljepšim polom, ali i činjenicom da je možda u pitanju “namještaljka“. Tanjug