NJUJORK, Loše vijesti iz industrije i s američkog tržišta rada izazvale su juče pad vodećih indeksa na Wall Streetu za više od 2 odsto, što je njihov najveći dnevni pad od avgusta prošle godine, dok je VIX ‘indeks straha’ skočio 18,5 odsto.
Dow Jones Industrial Average potonuo je 279 bodova, ili 2,22 odsto, na 12.290 bodova, dok je Standard & Poor's 500 pao 2,28 odsto, na 1.314 bodova, a Nasdaq Composite 2,33 odsto, na 2.769 bodova. Četverodnevni rast cijena akcija juče je naglo prekinut. Svih 10 sektora S&P 500 indeksa palo je za više od 1 odsto, a pale su i cijene svih 30 akcija koje čine Dow Jones. Po bodovima, Dow Jones zabilježio je najveći dnevni pad od juna, a u procentima od avgusta prošle godine.
Strahovanja ulagača od slabljenja oporavka američke privrede juče su potvrdili znatno slabiji nego što se očekivalo podaci iz industrije i s tržišta rada. Institut za menadžere nabavke izvijestio je da je u maju njegov indeks industrijske aktivnosti potonuo sa 60,4 na 53,5 bodova, znatno dublje nego što se očekivalo. Premda kretanje tog indeksa iznad 50 bodova ukazuje na rast aktivnosti, to je ipak njegov najveći pad od septembra 2009. godine.
ADP, najveća američka agencija za zapošljavanje, objavila je, pak, da je u maju privatni sektor otvorio samo 38.000 novih radnih mjesta, znatno manje od 177.000 u aprilu i znatno manje nego što se očekivalo. “ADP-ove brojke najavljuju slab izvještaj vlade o zaposlenosti, koji će biti objavljen u petak. A zbog niza slabih podataka posljednjih nedjelja moguće je da će uskoro analitičari početi smanjivati procjene rasta bruto domaćeg proizvoda”, kaže Tim Speiss, direktor u kompaniji EisnerAmper.
Među najvećim je gubitnicima juče bio automobilski sektor, nakon podataka o padu prodaje vozila u SAD-u u maju, jer su potrošači suzdržani zbog slabljenja privrede i visokih cijena goriva. Cijena akcija General Motorsa potonula je 5, a Forda 4,6 odsto. Oštro je, 3,5 odsto, potonuo i S&P indeks finansijskog sektora. Pritom je akcija Bank of America pojeftinila 4,3, a JP Morgan Chasea 3,4 odsto. Hina