SOFIJA, U bugarskoj atomskoj centrali “Kozloduj” počeli su testovi na potres koji treba da utvrde bezbjednost nuklearke, saopštio je direktor bugarske Agencije za nuklearnu regulaciju Sergej Cočev.
Prema njegovim riječima, iako Evropska komisija ne zahtijeva takve testove od jedine bugarske nuklearne centrale, Agencija je zatražila da bude urađena samostalna analiza bezbjednosti na osnovu testova.
“Smatram da su stres testovi su samo početak, a narednih godina mogu se očekivati promjene u kriterijumima za bezbjednost”, dodao je Cočev.
On je naglasio da odgovor u poljuljano povjerenje društva u atomsku energetiku može biti samo jedan – bezbjednost eksploatacije nuklearki uz sigurno odlaganje nukleranog otpada.
Nakon dešavanja u vezi sa japanskom nuklearkom Fukušima 1, bugarska Vlada najavila je sredinom marta da će provesti ispitivanja na potres, te da će provjera obuhvatiti sedam kriterijuma, uključujući prijetnju od zemljotresa, poplava, udara aviona i terorističkih napada, kao i sistema hlađenja.
Bugarska nuklearka “Kozloduj” nalazi se na Dunavu, na sjeveru zemlje i sastoji se od šest reaktora, ali su prva četiri jačine od po 440 megavata, starije ruske proizvodnje, zatvorena iz bezbjedonosnih razloga na prijedlog Evropske komisije, neposredno prije ulaska zemlje u EU.
U funkciji su peti i šest energoblok, jačine po hiljadu megavata, novije ruske proizvodnje, za koje Evropska komisija smatra da su bezbjedonosno sigurni. Ovi reaktori obezbjeđuju 38 odsto potreba Bugarske za električnom energijom.
Na području 27 zemalja članica EU postoje 143 nuklearne elektrane.