ZAGREB, Proizvodnja dnevnih novina u prva četiri mjeseca ove godine u Hrvatskoj je manja 40 odsto u odnosu na isti period prošle godine, što je najveći dosadašnji pad u štamparskoj industriji, časopisa je u 2011. godini proizvedeno 11 odsto manje u odnosu na prošlu godinu, ambalažnih kutija četiri odsto, a etiketa 32 odsto, istakao je u toku prezentacije o stanju grafičke industrije koju je iznio Rajko Naprta iz Hrvatske privredne komore na Zagrebačkom velesajmu u sklopu međunarodnih sajmova Intergrafika i Modernpak koji su se održavali od 1. do 6. juna.
U ambalažnoj industriji, u kojoj radi između 12 i 15 hiljada zaposlenih, nije zabilježen toliki pad proizvodnje jer su se veliki ambalažeri poput Belišća okrenuli izvozu u Mađarsku, Bosnu i Hercegovinu i susjedne države.
Krešo Culjak, direktor izlagača kompanije Grafik.Net, rekao je da u grafičkoj industriji za sada nema investicija, novih proizvodnji i inovacija te smatra da se grafičari trebaju približiti više kupcima kako bi im ponudili cjelovita i integrisana rješenja.
Slabu poslovnu atmosferu na sajmu komentarisao je i Vladimir Halić, direktor čakovečke grafičke i izdavačke kompanije Zrinski.
Intergrafika je, kaže, samo odraz stanja cjelokupne hrvatske prerađivačke industrije i jednak interes i posjećenost bili bi i da je to sajam tekstila ili obuće.
Knjige za strance
Pad aktivnosti u štamparskoj industriji počeo je 2007. godine, a to je Zrinski još više okrenulo novim izvoznim poslovima u Evropi. Danas se oko 50 odsto godišnjih ukupnih prihoda, koji se kreću između 9 i 10 miliona evra, u Zrinskom ostvaruje u izvozu, većinom na štampanju knjiga.U toj kompaniji je trenutno zaposleno 225 radnika i nije bilo drastičnijih otpuštanja, a u prvoj polovici ove godine proizvodnja je u blagom porastu. Poslovni dnevnik