BANJALUKA, Na Poljoprivrednom fakultetu u Banjaluci danas je održana četvrta radionica na kojoj je bilo riječi o mogućnostima pristupa pretpristupnim fondovima EU za poljoprivredu posredstvom IPARD programa koji se odnose na sredstva za unapređenje poljoprivrednog sektora.
Radmila Cvijić iz Agencije za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Republike Srpske – područni centar Doboj, izjavila je da se na današnjem sastanku razgovaralo o stanju u sektoru mljekarstva, proizvodnji mesa i mogućnostima kako da se prevaziđu određene slabosti, odnosno da se dođe do određenih rezultata.
“Na današnjoj radionici istakle su se određene slabosti, šanse, mane i prednosti svakog od ovih vidova proizvodnje”, rekla je Cvijićeva novinarima u Banjaluci i dodala da je sastanak izuzetno značajan zato što su u analizi stanja i u mogućnostima prevazilaženja problema svoj doprinos dali direktno poljoprivredni proizvođači.
Ona je navela da je snaga u mljekarskoj proizvodnji Srpske u zemljišnim i ljudskim resursima, zatim znanje i vještine poljoprivrednih proizvođača, potencijal osnovnog stada, kao i mehanizacija i štalski objekti.
“Nedostaci u ovoj grani industrije su tržište i mogućnost kreditiranja poljoprivredne proizvodnje”, istakla je Cvijićeva.
Predstavnik proizvođača mlijeka iz Šamca Čedomir Borojević rekao je da se mlijeko u Srpskoj prodaje po prosječnoj otkupnoj cijeni od 25 do 35 evrocenti.
“Tom cijenom ne možemo biti zadovoljni jer je cijena mlijeka u okruženju mnogo veća, posebno u Hrvatskoj gdje cijena za kvalitetnim mlijekom doseže i do jedne KM”, istakao je Borojević.
Prema njegovim riječima, na prostoru BiH proizvede se negdje oko 85 miliona litara mlijeka.
Na današnjem sastanku, koji su organizovali predstavnici Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci, prisustvovali su proizvođači mlijeka i različitih vrsta tova – junadi, ovaca, peradi, predstavnici mesoprerađivačke industrije i mljekara, kao i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i institucija Srpske.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Al je pametna ova Cvijićeva,pa zato i cvjeta poljoprivreda od 92. pa do danas.Sve što su umne i pametne glave uradile za decenije rada ovi “pametni” srušiše za 15 godina.A šta ti predlažeš,šta pametno ču na tom prelu?