NIŠ, Samo 94 radnika „Niteksa” odlučilo je da pokuša da dobije posao u „Benetonu”, dok se 559 zaposlenih prijavilo za odlazak uz socijalni program, prema kome će za svaku godinu radnog staža dobiti po 300 evra. Neki od njih ne kriju, međutim, da će i uzmu otpremninu, pa da se poslije godinu dana ponovo prijave za posao.
Rok za prijavu za odlazak je bio do juče, a intervju sa onima što žele da ostanu je zakazan za 27. jun. Strah da neće odgovarati kriterijumima nove kompanije, ali i želja da se sigurno dobije otpremnina su glavni razlozi što se vrlo mali broj od 653 zaposlena prijavio za posao u „ Benetonu“.
S druge strane, veliki broj nezaposlenih Nišlija je jako zainteresovan za posao u „ Benetonu“ jer je najavljeno otvaranje 2.700 radnih mjesta. Iako niška filijala Nacionalne službe zapošljavanja još nije sklopila ugovor s predstavnicima „ Benetona“ o posredovanju prilikom zapošljavanja, nezaposleni svakodnevno dolaze i raspituju se za posao u ovoj poznatoj kompaniji.
– Radnicima je sigurnije da uzmu otpremninu, koja će iznositi sedam, osam hiljada evra, nego se nadaju da će ih nova firma zaposliti. Po onoj narodnoj izreci „sigurnije je vrabac u ruci, nego golub na grani”. Uglavnom se radi o ljudima koji imaju 50 i više godina, tako da nisu sigurni da bi odgovarali starosnom kriterijumu. „Jura” je uglavnom zaposlila radnike stare oko 30 godina. Mnogi od njih razmišljaju da uzmu otpremninu, ali da se poslije godinu dana ponovo prijave za posao. Zbog ogromne nezaposlenosti u Nišu, prava je najezda onih koji žele da rade u „Benetonu”. Svakodnevno me zovu i traže pomoć da se zaposle, ali im ja tu ne mogu pomoći. Oni su angažovali agenciju „Adeko” koja će testirati buduće radnike. Kandidate mora da im šalje Nacionalna služba za zapošljavanje jer je tako propisala država, kako bi ostvarili subvencije. Međutim, „Beneton” će odrediti kriterijume – kaže predsjednik Samostalnog sindikata „Niteksa” Zoran Tošić.
Nataša Stanković, portparol niške filijale Nacionalne službe zapošljavanja, kaže da je već bilo pregovora sa „Benetonom” i da očekuju da će vrlo brzo potpisati ugovor sa tom kompanijom.
– Ogroman broj nezaposlenih želi da što prije nađe posao. Imali smo odlično iskustvo prilikom posredovanja za angažovanje radnika u „Juri”, tako da očekujemo da će i sa „Benetonom” biti jako dobra saradnja – objašnjava ona.
Teško do posla u Nišu
Snežana Petković je završila višu tekstilnu školu, ali od 2000. godine nije mogla da radi u svojoj struci.
– Već sam se raspitivala u Nacionalnoj službi, ali su mi rekli da još ne mogu da me evidentiraju kao kandidata. Bila bih presrećna da radim posao za koji sam učila, jer je sa tekstilnom strukom jako teško dobiti posao u Nišu. Zaista se nadam da ću ispunjavati kriterijume „Benetona” jer imam iskustvo, a nemam puno godina – priča Snežana.
Subvencija 9.000 evra po radnom mjestu
Vlada Srbije će za svako radno mjesto dati po 9.000 evra, a planirano je da u naredne tri godine u „Benetonu” posao dobije 2.700 radnika. Nedavno je počela rekonstrukcija jednog pogona i očekuje se da taj posao bude završena za mjesec dana i da proizvodnja počne u avgustu. „Beneton” će uložiti 43 miliona evra, a planirano je da godišnja proizvodnja bude vrijedna oko 72 miliona evra. Blic