VRANJE, Država treba da pomogne isplatu dugovanja i radnicima koji nisu tužili fabriku tekstila Jumko, a kojima se takođe duguje.
Predsjednica sindikata u toj fabrici Snežana Veličković kaže da će o tome razgovarati sa centralom Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) čiji je član, ali i sa predstavnicima Ministarstva ekonomije.
“Naš osnovni zahtjev državi, koja je većinski vlasnik u Jumku, je da nam pomogne u plaćanju dugovanja po prispjelim tužbama radnika od 400 miliona dinara, zbog čega je firmi blokiran račun, ali i da se u istom paketu nađu i oni radnici koji firmu nisu tužili i kojima se takođe duguje, što sve zajedno iznosi oko 500 miliona dinara”, kazala je Veličković.
Kako je navela, u dugovanjima radnicima koji nisu tužili Jumko nalaze se i četiri neisplaćene zarade iz 2009. godine, povezivanje radnog staža za bivše radnike Jumka koji su bili ustupljeni konfekcijskoj kompaniji Zamberu, kao i socijalni program.
“Kao sindikat u toj priči se nalazimo na istoj strani sa sadašnjim rukovodstvom kompanije. Ne želimo da organizujemo obustavu rada u trenutku kada smo zatrpani poslovima, ali ukoliko kod Vlade, odnosno resornog Ministarstva, ne naiđemo na razumijevanje moraćemo da odvedemo radnike ispred Ministarstva ekonomije”, istakla je Veličković.
Ona je dodala da iako sindikat nije organizovao štrajk do toga je u pogonima “konfekcija” i “trikotaža” došlo spontano 17. juna, kada je oko 450 radnika obustavilo proizvodnju “iz opravdanih razloga”.
“U Jumku danas svi pogoni rade, a da li će tako biti i ubuduće zavisi od podrške i razumijevanja države”, rekla je Veličković.
Račun Jumka je blokiran od kraja aprila ove godine nakon prispjeća velikog broja tužbi bivših i sadašnjih radnika kompanije koji potražuju dugovanja od 2004. do 2008. godine, a 400 miliona dinara dugovanja predmet su oko 1.000 tužbi koje su do sada pristigle. Beta