ŠEKOVIĆI, Na lokaciji bivše Kasarne “Bišina” u opštini Šekovići danas je svečano otvoren staklenik za proizvodnju organskog ljekobilja, meda i košnica u koji je uloženo četiri miliona KM.
Staklenik je najveći za ove namjene u regionu i opremljen je nasavremenijom tehnikom, uz potpuno automatizovan sistem proizvodnje i nadzora.
Izgradnju staklenika površine 5 017 metara kvadratnih finansirali su Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), Vlada Češke i Fondacija “Mozaik”. Objekat su svečano otvorili direktor sarajevske Fondacije “Mozaik” Zoran Puljić, direktor programske kancelarije USAID-a Aler Grubs i načelnik opštine Šekovići Momir Ristić.
Radi se o projektu “Ekobilje – osnaživanje žena kroz organsku proizvodnju ljekobilja” kojim je, kroz proizvodnju lavande i medonosnog bilja namijenjenog za ispašu pčela, planirano da se uposli 100 žena iz seoskih područja u opštinama Šekovići, Osmaci i Živinice.
Direktor “Mozaika” Zoran Puljić rekao je da će biti zasađeno 900 000 sadnica lavande, a nakon toga presadnice voća i povrća, što će donijeti dodatnu finansijsku korist i dugotrajno ovaj staklenik pozicionirati na tržištu BiH i regiona.
Partneri u projektu su firma “Eko- mozaik” i opštinske vlasti iz Šekovića, koje su obezbijedile sve neophodne imovinsko-pravne i infrastrukturne pretpostavke za realizaciju ovog, za tu nerazvijenu opštinu istorijskog investicionog poduhvata.
Načelnik Šekovića Momir Ristić uvjeren je da će ta opština u budućnosti biti poznata po proizvodnji organskig meda i medonosnog bilja.
“Vjerujem da će med koji ovdje bude proizveden biti zaštitni znak opštine Šekovići u regionu i čitavoj Evropi. Šekovići su imali sreću da dobiju jedan ovakav projekat, ali vjerujem da je ovo podneblje, gdje nema jakih zagađivača u krugu od 50 kilometara, idealno za razvoj ove djelatnosti”, rekao je Ristić.
Na proizvodnji medonosnog bilja u stakleniku su trenutno sezonski uposlene 62 radnice, no razvojem proizvodnje i plasmana, planirano je da se zaposli još žena iz ove tri opštine.
U “Eko-mozaiku” vjeruju da će za nekoliko godina sa visoravni Bišina, koja se nalazi na 800 metara nadmorske visine, moći da plasiraju 50 tona meda godišnje, na tržište BiH i neke inostrane destinacije.