BANJALUKA, Zanatlije i majstori iz RS uskoro će ponovo polagati zvanični majstorski ispit, koji će im otvoriti vrata za licenciranje njihovog znanja na našem, ali i na inostranom tržištu.
Naime, na inicijatvu Zanatsko-preduzetničke komore RS, koju je usvojila Vlada RS, u Nacrtu zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti RS se uvode nove majstorske licence, koje će dobijati kroz obrazovanje.
Jovica Bratić, direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS, istakao je da je uvođenje majstorskog ispita od velikog značaja za unapređenje domaćeg zanatstva.
“Uz majstorsku licencu ćemo zaista moći da govorimo o tome ko može da se bavi zanatskim i majstorskim posloma, a ko ne”, rekao je Bratić.
Novinacrt zakona predviđa da će prije polaganja ispita i dobijanja licence kandidat morati ispuniti uslov posjedovanja odgovarajuće srednje škole i dvije godine radnog iskustva u struci.
Kako zakon kaže, ukoliko kandidati nemaju odgovarajuću srednju školu za polaganje majstorskog ispita, moraju imati pet godina radnog iskustva u oblasti.
Komisiju i uslove ispitivanja će odrediti u Zanatsko-preduzetničkoj komori RS.
Zakon predviđa da će majstorskim ispitom zanatlija dokazivati praktična, strukovna znanja i vještine neophodne za samostalno obavljanje zanata.
U obrazloženju zakona se navodi da su njegovi osnovni ciljevi pojednostavljivanje procesa registracije preduzetnika, stvaranje uslova za bolje statističko praćenje, kvalitetnije osposobljavanje preduzetnika i osoba zaposlenih kod preduzetnika za stručno i samostalno obavljanje djelatnosti, stvaranje uslova za aktivnije učešće malih preduzetnika u kreiranju poslovnog okruženja i uvažavanje pozitivne evropske prakse u ovoj oblasti.
Bratić je dodao da je novim zakonskim odredbama u oblasti zanatstva predviđena i mogućnost formiranja međunarodnih komisija za ispitivanje znanja i prakse zanatlija.
“Sticanjem ovakve licence naše zanatlije koje rade u inostranstvu neće se nalaziti u situacijama da budu manje plaćene za svoj dobro obavljen rad zbog toga što ne posjeduju odgovarajuće sertifikate ovog tipa”, objasnio je Bratić.
Iz Zanatsko-preduzetničke komore RS istakli su da u javnosti postoji pogrešna predstava o tome da zanatlije loše zarađuju, te da je iz godine u godinu sve manji broj srednjoškolaca zainteresovan za to da se školuje kako bi postali dobre i cijenjene zanatlije.
Nikola Vukmirović, profesor preduzetništva na banjalučkom Ekonomskom fakultetu, podržao je uvođenje majstorskog ispita i dodao da se u važećem školskom sistemu premalo pažnje pridaje razvoju preduzetničkog duha.
“U evropskim zemljama se na razvoju preduzetničkih ideja kod djece radi još od perioda vrtića, dok u srednjim školama preduzetništvo postaje obavezan predmet, tako da je sasvim logično da njihova djeca imaju drugačiji odnos prema karijerama koje grade i da za njih nije najveća ambicija kako se zaposliti u javnoj upravi”, rekao je Vukmirović.
Zanatlije ilegalci
U zanatstvu RS vladala “epidemija rada na crno”, jer sve veći broj zanatlija ne želi da plaća obaveze prema državi, posao preseljavaju u svoje kuće i stvaraju nelojalnu konkurenciju, kaže Jovica Bratić, direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS.
On je objasnio da i u novom Nacrtu zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti RS ne postoje tačno određene kazne za nelegalno obavljanje zanatskih poslova, ali je dodao da je resorno ministarstvo najavilo sveobuhvatnu akciju kako bi što veći broj “nelegalaca” bio ukinut. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da, lako je prepisati Zakon neke uređene države, ali kao i mnogo puta do sad, kako isti primjeniti kad nema ni znanja, ni dovoljno jake volje, a na tome se baš ne može ni ugraditi!?