ZAGREB, Brojni strani i srpski turisti i ove godine uputiće se u Hrvatsku, gdje će ih pored čistog mora i poznatih gradova i mjesta, dočekati uglavnom iste cijene kao lani.
One koji će do odredišta sopstvenim prevozom, u Hrvatskoj čekaju dobro održavani autoputevi, ali i za “srpski džep” prilično visoke putarine.
Od srpsko-hrvatske granice do Zagreba za automobile i manje kombije putarina košta oko 14 evra, dok je cijena za vozila s prikolicom i veće kombije 22 evra.
Do Rijeke, Zadra, Splita ili gradova u Istri, ukupna cijena putarina biće 30 evra.
Kafa na hrvatskom primorju košta jedan i po evro, sokovi do dva evra, a te cijene su ponegdje, kao na dubrovačkom Stradunu, i nekoliko puta veće.
Kad je riječ o kartama za trajekte i brodove, hrvatski mediji su izračunali da za četvoročlanu porodicu i automobil za trajekt za Lastovo treba platiti 230 evra – što je više od cijene sedmodnevnog predsezonskog aranžmana u Grčkoj ili Tunisu.
U Hrvatskoj se može plaćati isključivo kunama, ali će od ove godine ugostiteljima i trgovcima biti dozvoljeno da u vrijeme kada mijenjačnice ne rade primaju stranu valutu.
Hrvatska policija striktno primjenjuje saobraćajne zakone i naplaćuje kazne, pa se za prekoračenje brzine u zonama oko naseljenih mjesta plaća od 40 do 135 evra.
Kazne od oko 70 evra “smješe se” onima koji nemaju vezan pojas, a istu kaznu platiće i oni koji nemaju sjedište za djecu ili koriste mobilni telefon u vožnji. Za prolazak kroz crveno svjetlo predviđena je kazna od najmanje 135 evra.
Hrvatska i Srbija su potpisale Međunarodni sporazum o zdravstvenom osiguranju tako da turisti iz Srbije imaju pravo na besplatnu hitnu medicinsku pomoć s potvrdom koju izdaje Republički zavod za zdravstveno osiguranje.
Bezbjednosna situacija u Hrvatskoj je dobra, mada se tu i tamo pojave vijesti o išaranim ili oštećenim automobilima srpskih registracija ili o vređanju turista. To su ipak pojedinačni slučajevi, praktično zanemarljivi u odnosu na ukupan broj turista iz Srbije. Tanjug