BANJALUKA, Štednja stanovništva u bankama u Srpskoj u prvom kvartalu ove godine povećana je za šest odsto, što je rezultat vraćanja povjerenja u banke, navode u Agenciji za bankarstvo RS.
– Štednja građana ima stalni trend rasta. Na kraju marta ove godine, štednja stanovništva iznosila je 1.130.800.000 KM što je za šest odsto više u odnosu na kraj 2010. godine – naveli su u Agenciji za bankarstvo.
Izvršni sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić je istakao da je i na nivou BiH udio depozita građana u bankama tokom protekle godine imao tendenciju rasta.
– I u prvom kvartalu ove godine, depoziti građana u bankama u BiH su se povećavali. Iako je u pitanju rast štednje od nekoliko procenata, smatramo da su građani ipak vratili povjerenje u banke, koje je bilo narušeno tokom finansijske krize – kaže Mišić.
On je dodao da, uprkos brojnim lošim pokazateljima, štednja stanovništva u bankama konstantno raste, što ohrabruje, ne samo banke, nego i cijelu privredu.
– Rast depozita građana bi bio mnogo veći, ukoliko bi ekonomska situacija i socijalni status građana bili bolji – istakao je Mišić i dodao da u strukturi depozita najveće učešće imaju depoziti građana, više od 50 odsto.
On je istakao da je štednja veoma značajan resurs države, te da je zbog toga veoma važno da se ne ponovi situacija od prije tri godine kada je stanovništvo podiglo svoje depozite, zbog nepovjerenja u banke.
Štednja u Srpskoj je na kraju prošle godine iznosila 1.071.000.000 KM i porasla je za 177,3 miliona KM ili 20 odsto u odnosu na kraj 2009. godine, podaci su Agencije za bankarstvo.
Oročena štednja na kraju 2010. godine je iznosila 836,6 miliona KM i imala stopu rasta od 22 odsto, a štednja po viđenju iznosila je 234,9 miliona KM i bila je veća za 12 odsto u odnosu na 2009. godinu.
Osigurani limit
U Agenciji za bankarstvo su istakli da je povećanju štednje stanovništva u značajnoj mjeri doprinijela efikasna supervizija banaka, te osiguranje depozita koje imaju za cilj stabilan bankarski sektor i zaštitu depozitara.
– Podizanje osiguranog limita depozita početkom 2009. godine na 20.000 KM, te u aprilu 2010. godine na 35.000 KM bio je jedan od faktora koji je, u uslovima sveopšte krize, dao dodatnu sigurnost štedišama – kažu u Agenciji. Glas Srpske