VAŠINGTON, Rusija bi do 2030. mogla da doživi dužničku krizu sličnu onoj kroz koju prolazi Grčka, ukoliko vlada u Moskvi ne smanji potrošnju, izjavio je ekonomista Svjetske banke, Sergej Ulatov.
“Nivo zaduženosti bi do 2030. mogao da postane neizdrživ kao u Grčkoj, ukoliko se ništa ne promjeni. Trenutno nam najviše pomaže visoka cijena nafte, umjesto da to bude štedljiva makroekonomska politika”, rekao je Ulatov, a prenijela agencija ekomskih informacija Blumberg.
Ruski ministar finansija Aleksej Kudrin je ove sedmice apelovao na vladu u Moskvi da ograniči godišnji rast potrošnje na četiri odsto kako bi bile stabilizovane javne finansije i izbjegao pretjerano zaštitnički odnos države u vođenju privrede.
Kudrin je takođe naveo da bi budžetski deficit Rusije ove godine mogao da bude snižen na ispod 0,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), ukoliko prosječna cijena nafte bude 115 dolara za barel.
Najvažnija energetska sirovina je juče pala na najniži iznos u protekla četiri mjeseca pošto je Međunarodna agencija za energetiku (IEA) u četvrtak saopštila da će njene članice na tržište pustiti dio rezervnih zaliha nafte.
Prosječna cijena ruske nafte tipa “urals” ove godine iznosi oko 108 dolara za barel, a danas je pala za 5,2 odsto na 105,83 dolara za barel.
Ulatov je upozorio da do 2015. Rusija neće više moći da pokriva manjak u penzionom fondu, čak i ukoliko cijena nafte bude na trenutno poželjnom nivou od 115 dolara za barel.
Svjetska banka je u četvrtak uveče u saopštenju poslatom agenciji Blumberg ponovila zvanični stav za Rusiju, gdje se navodi da će taj najveći svjetski izvoznik energenata ove i 2012. vjerovatno ostvariti monetarni suficit i suficit tekućeg plaćanja, zahvaljujući visokim cijenama “tečnog zlata”. Tanjug