VAŠINGTON, Jaz između najbolje plaćenih Amerikanaca i 90 odsto njihovih zemljaka veoma je uvećan posljednjih 30 godina i najveći je još od vremena Velike depresije.
Primanja najbogatijih 0,1 odsto Amerikanaca su od 1970. skoro učetvorostručena, dok su među 90 odsto siromašnijih ostala ista, a prema nekim tabelama čak i umanjena za jedan odsto.
U SAD je 1975. godine 0,1 odsto najbogatijih posjedovao 2,5 odsto ukupnog nacionalnog dohotka, a 2008. je isti taj dio društva “odnio kući” 10,4 odsto nacionalnog dohotka.
Prema pisanju Vašington posta a na osnovu studija sa više univerziteta, 15.000 ljudi, najbogatiji među bogatima, imaju primanja kao 27 miliona ostalih Amerikanaca.
Istraživanja su pokazala da je 2008. godine 90 odsto stanovnika koji su svrstani u kategoriju sa nižim primanjima, što u prosjeku znači 31.144 dolara godišnje, činilo oko polovine nacionalnog dohotka.
Podaci kojima su profesori raspolagali potiču iz perioda prije nego što je izbila globalna finansijska kriza, koja je još više osiromašila obične Amerikance.
Među najbogatijim Amerikancima petina je iz sfere finansija, dok su 41 odsto direktori kompanija iz drugih privrednih grana.
Zaključak “Vašington posta” je da su SAD sada ekonomski neravnopravnije društvo od svih savremenih industrijalizovanih zemalja i glavnih privrednih konkurenata u Evropi i Aziji. U pogledu ekonomske neravnopravnosti Amerika se nalazi na nivou većine zemalja u razvoju, nešto ispred Kameruna i Obale Slonovače, a ispod Ugande, naveo je ovaj list. Tanjug