BANJALUKA, Sadnja i berba duvana u RS se sve više smanjuju usljed niske otkupne cijene i slabih podsticaja, kazao je Marko Mitrović, predsjednik Udruženja proizvođača duvana u RS.
Ilustrujući ugroženost proizvođača duvana, on je rekao da je samo obudovačka zadruga prije rata otkupljivala količinu duvana koju sada otkupi cijela RS.
“Poljoprivrednici ovog sektora su veoma dobro tehnički opremljeni i brzo bi se mogli vratiti u stari kolosijek, ali našu proizvodnju guši loša podsticajna politika i niska otkupna cijena duvana”, ističe Mitrović.
Vlade u okruženju, prema njegovim riječima, daleko značajnije podstiču duvansku proizvodnju, tako da se podsticaji u Hrvatskoj kreću do jednog evra po kilogramu suvog duvana, FBiH podstiče proizvodnju sa 1,60 do 1,80 KM, dok podsticaji u RS trenutno iznose svega 0,37 KM.
Mitrović čak vjeruje kako domaće vlasti ciljno uništavaju duvansku proizvodnju.
“Prije pet godina su svi energenti bili jeftiniji i dobijali smo subvencije od jedne KM po kilogramu. Poznato je da se sve premije mogu vratiti kroz povrat PDV-a, a ukoliko se zna da se na nivou BiH od duvanskih akciza ubere 200 miliona KM, zvuči nevjerovatrno da ova proizvodnja ne može dobiti milion KM subvencija na godišnjem nivou”, kaže Mitrović.
Pero Živković, direktor Zemljoradničke zadruge Obudovac, ocijenio je da proizvođače u duvanskom sektoru najviše guše mali podsticaji i veliki uvoz.
“Zadruga sada pod duvanskom kulturom ima 270.000 hektara, dok smo prije šest godina sijali oko 400.000 hektara, što je jasan indikator trenutne situacije”, rekao je Živković i dodao da dodatno opterećenje predstavlja veoma skup repromaterijal koji se mora uvoziti.
On je istakao da je veoma teško prodati domaći duvan na tržištu BiH i da se ova zadruga najvećim dijelom orijentisala na izvoz u Makedoniju i Crnu Goru, jer ove zemlje ne zahtijevaju međunarodne sertifikate.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, pak, naglašavaju da su subvencije za proizvodnju duvana ujednačene sa subvencijama koje daje i ostalim proizvođačima.
“Treba reći i to da se proizvodnja duvana u subvencionom planu nalazi u istom rangu s proizvodnjom pšenice”, rekao je Bojan Kecman, portparol resornog ministarstva.
On je potvrdio da se otkupna cijena duvana godinama nije povećavala, dok su proizvođači tražili iste subvencije, te da će visina ovogodišnjih duvanskih premija biti poznata nakon njegove berbe.
U RS od proizvodnje duvana trenutno živi 1.000 domaćinstava.
Snažan pad prerade duvana
Industrijska prerada duvana u RS u prvih pet mjeseci ove godine bilježi pad za 21,5 odsto u poređenju s istim periodom prošle godine, što je najveći granski pad proizvodnje u cjelokupnom prerađivačkom sektoru.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, samo majska prerada duvana u RS je u ovoj godini za 58,5 odsto niža u odnosu na prethodnu godinu. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.