BANJALUKA, Cijela jugoistočna Evropa preduzima značajne korake u cilju reformisanja poslovne regulative, zbog čega je danas u svim gradovima obuhvaćenim izvještajem Svjetske banke lakše poslovati nego što je to bio slučaj 2008. godine, izjavila je Srni ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske (RS) Željka Cvijanović.
Cvijanovićeva, koja u Beču sa saradnicima prisustvuje prezentaciji regionalnog izvještaja Svjetske banke “Poslovanje u jugoistočnoj Evropi u 2011. godini”, navela je da su svi ovi gradovi zabilježili napredak i poboljšanje u najmanje jednoj, od četiri analizirane oblasti.
Ona je istakla da su, zbirno gledajući, vlade na različitim nivoima vlasti provele ukupno 48 reformi u četiri oblasti navedene u izvještaju – pokretanje poslovanja, dobijanje građevinskih dozvola, registracija imovine i izvršenje ugovora.
“To je rezultiralo time da je u ovoj regiji prosječan trošak za početak poslovanja smanjen sa 23 na 13 odsto prosječnog dohotka po glavi stanovnika, a da je prosječno vrijeme za dobijanje građevinskih dozvola i registrovanje imovine smanjeno za najmanje 30 dana”, precizirala je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da je Banjaluka identifikovana kao jedan od gradova koji je preduzeo značajne korake u reformisanju poslovne regulative.
Cvijanovićeva je rekla da se u dijelu izvještaja u kojem se govori o Banjaluci, između ostalog, navodi da je u ovom gradu došlo do značajnog smanjenja broja potrebnih dana za pokretanje poslovanja, rješavanje privrednih sporova, dobijanje građevinskih dozvola i registraciju imovine, a u ovoj posljednjoj oblasti i do značajnog smanjenja broja procedura.
Cvijanovićeva je učestvovala u panel diskusiji o provođenju reformi usmjerenih na poboljšaljnje poslovne klime.
Cvijanovićeva je kazala da je ovo drugi po redu izvještaj ove vrste, koji omogućava poređenje ostvarenog napretka i provedenih reformi u odnosu na stanje koje je identifikovano u prethodnom izvještaju iz 2008. godine.
Fokus je na poslovnoj regulativi u oblastima koje su u nadležnosti ili koje provode lokalne vlasti.
Prema njenim riječima, ostvareni napredak se ocjenjuje ne samo na osnovu donesenih zakonskih rješenja i propisa, već i stepena njihovog provođenja, a prate se i efekti provođenja regulative u praksi.
Cvijanovićeva je napomenula da je Svjetska banka za potrebe ovoh izvještaja informacije prikupljala od jedinica lokalne uprave, entitetskih izvršnih vlasti i privatnog sektora, a kada je riječ o Srpskoj, glavni partner Svjetskoj banci za pružanje informacija o indikatorima poslovanja je Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju.
Izvještajem su obuhvaćana 22 grada sa prostora Jugoistočne Evrope, od čega tri iz BiH, Banjaluka, Sarajevo i Mostar.