SARAJEVO, Značajan broj proizvodnih preduzeća u BiH prisiljen je da uvozi repromaterijale i opremu izvan EU zone slobodne trgovine za koje je carina niža od carinske stope zbog čega su u neravnopravnom konkurentskom položaju, istaknuto je danas na prezentaciji Analize potreba i zakonsko-pravnih mogućnosti za smanjenje carina na uvoz repromaterijala, opreme i rezervnih dijelova izvan CEFTA i EU zone slobodne trgovine.
“Prema osnovu naknade za carinsko evidentiranje, privreda je u prošloj godini platila 65 miliona KM, a po osnovu razlike više carine carinske tarife BiH u odnosu na onu u EU, prema mojoj slobodnoj procjeni, platila je oko 200 miliona KM. To nije malo, posebno kada nemali dio privrede posluje na granici rentabilnosti”, rekao je danas u Sarajevu autor analize Dževad Šabić.
On je pojasnio da carine za repromaterijale, opremu i rezervne dijelove koje BiH uvozi izvan područja CEFTA i EVRO zone slobodne trgovine i na domaćem i na stranom tržištu značajno umanjuje njihovu cjenovnu konkurentnost. Šabić je sugerisao da bi domaća rješenja trebalo kombinovati sa carinskim tarifama EU, odnosno da se primjenjuje niža tarifa radi podsticaja proizvodnje i izvoza.
Šabić je naveo da bi konkurentsku sposobnost i razvoj ključnih sektora privrede trebalo osnažiti i uvođenjem godišnjih kvota za bescarinski uvoz repromaterijala, opreme i dijelova izvan CEFTA i EU zone slobodne trgovine na transparentan i svim pravnim licima dostupan način pod jednakim kriterijumima.
Analiza je pokazala da carinsko evidentiranje od jedan odsto nije u skladu sa odredbama Svjetske trgovinske organizacije koje se odnose na trgovinu i tarife /GATT/ iz 1994. godine i trebalo bi ga ukinuti za uvoz izvan ovih trgovinskih zona s obzirom da je ukinuto CEFTA sporazumom i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
BiH je potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU 2008. godine ukinula naknadu za carinsko evidentiranje na uvoz robe i usluga od jedan odsto i preuzela potpuno ukidanje carine na uvoz iz EU zone slobodne trgovine do 2014. godine, istaknuto je danas u Sarajevu.
Tokom prezentacije ukazano je da je BiH zadržala naknadu za carinsko evidentiranje na uvoz robe i usluga izvan EU zone slobodne trgovine od jedan odsto, uz primjenu poreskih stopa iz nacionalne tarife.
Šabić je najavio da je će Spoljnorgovinska komora BiH na osnovu analize i stavova pokrenuti proceduru dopune nacrta zakona o integrisanoj carinskoj tarifi.
On je istakao da proizvodni dio bh. privrede, poljoprivreda, rudarstvo, energetika i građevinarstvo, posluje na granici rentabilnosti, pripisujući to nebrigi države koja nije izgradila i primijenila sistemska rješenja koja bi omogućila privredi da “lakše i potpunije diše”.
Pomoćnik ministra spoljne trgovine za carinsku politiku i tarifu Hajrudin Podbičanin podsjetio je da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH prije dvije godine pokrenulo inicijativu da Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje ukine jedan odsto za carinsko evidentiranje, što je odbijeno.
“Kada je riječ o carinskoj tarifi, uvijek smo pratili potrebe privrede i na inicijativu Privredne komore predlagali zakone, tako da smo prošle godine za repromaterijale i opremu već spustili carine na carinske stope EU”, izjavio je Podbičanin.
On je dodao da će Ministarstvo i dalje pratiti potrebe privrede, izvršiti izmjenu i dopunu carinske tarife i uskladiti ih sa carinskim stopama EU, naglasivši da one, zbog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju,ne mogu biti niže od evropskih.