BRISEL, U prijedlogu nacrta budžeta EU za period 2014-2020. prvi put se proširenje uopšte ne pojavljuje kao stavka, javio je dopisnik Srne iz Brisela.
Indikativno je i da u ovom budžetskom planu, poznatom kao Finansijska perspektiva EU, nema riječi o pretpristupnim fondovima namijenjenim zemljama kandidatima, poznatim kao IPA fondovi.
U prijedlogu nacrta budžeta, koji je Evropska komisija usvojila u utorak, 28. juna, uveče, predviđa se da se u centralnu banku Unije slije oko bilion evra, odnosno nešto više od jedan odsto bruto nacionalnog dohotka zemalja članica.
Iako će procentualno zemlje članice uplaćivati manje u zajedničku kasu, apsolutni iznos biće nešto veći od tekućeg, koji iznosi 972 milijarde evra.
Kao i do sada, glavni budžetski izvori trebalo bi da ostanu poljoprivredne i carinske takse, kao i obavezna davanja zemalja članica, zavisno od njihovog bruto nacionalnog dohotka. Novost predstavlja prijedlog Komisije da dodatni izvori finansiranja budu takse na monetarne transakcije i uvođenje evropskog poreza na dodatu vrijednost, kao zamjena za procenat nacionalnog PDV-a.
Najviše budžetskih sredstava, kao i do sada, predviđeno je za evropske kohezijske fondove, čija je svrha da se smanje razlike između razvijenih i nerazvijenih evropskih regija.
Poljoprivredni fondovi, iako smanjeni, ostaju na drugom mjestu, a planira se i smanjenje izdavanja na administraciju Unije. Značajno se povećava procenat sredstava koji će se izdvajati za istraživanje i inovacije, prije svega na polju energetike, transporta i informacijskih tehnologija.
U skladu sa Lisabonskim sporazumom, prijedlog budžeta mora da prođe verifikaciju Evropskog parlamenta, nakon čega treba da ga usvoji Savjet EU.